«
Ukrayna

Ukrayna Devlet Başkanı, ödeme hizmetlerine ilişkin bir yasa tasarısını onayladı.
Ukrayna Ulusal Bankası artık kendi CBDC’sini ihraç etme hakkına sahiptir.
Ukrayna’nın ödeme hizmetleri yasası, Avrupa Birliği’nin (AB) yasasını takip ediyor.
Ukrayna’nın görevdeki Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, ülkedeki ödeme hizmetlerine yönelik bir yasa tasarısını resmen onayladı. Yasa artık Ukrayna Ulusal Bankası’nın (NBU) kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) oluşturmasına izin veriyor.

Ayrıca yasa, ödeme hizmetlerinden sorumlu müşterilerden ağır kimlik doğrulama sürecini daha da kaldırmayı amaçlıyor. Bu arada, yasa Avrupa Birliği kural ve çerçevesini takip eder. Bu, gelecekte Ukrayna’nın ödeme sistemine AB ile katılmasına yardımcı olacaktır.

Yine, yasa yalnızca Ukrayna’nın mevcut ödeme hizmetleri pazarını eski haline getirmeye ve geniş ölçüde yeniden şekillendirmeye yardımcı olacaktır. Bunu yaparken, bu, esas olarak ülkenin finans sektörüne yönelik aşırı yenilikleri teşvik edecektir.

Ukrayna parlamentosu 30 Haziran’da ödeme hizmetleri yasasını kabul etti. Bu arada, Kiev’deki yetkililer uzun zaman önce dijital bir Grivnası çıkarmaya çalıştılar. Ukrayna finans sektörü, insanların kripto piyasası üzerinden ödeme yapmak için e-grivnayı kullanması gerektiğini iddia ediyor.

Dahası, Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) yeni teknolojileri, hizmetleri ve araçları test etmek için standartlaştırılmış bir düzenleyici sanal alana sahip olacak. Özellikle tüm bunlar ödeme sektörlerinde yapılacak.

Sadece bu değil, düzenleyici sanal alan ağı, finansal düzenleyicinin ne için olduklarını bilmek için yeni başlayanlarla dostça sosyalleşmesini açıkça sağlayacaktır.

Bununla birlikte, yasa neredeyse dokuz ödeme hizmeti sağlayıcısını yönetir. Elektronik para kuruluşlarından yabancı ödeme kuruluşlarına kadar.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *