«
De23

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma günü kripto para yasasının hazır olduğunu söylemesinin ardından birçok hükümet ve merkez bankası için endişe konusu haline gelen kripto paralarla ilgili adımlar atmaya devam ediyor.

Perşembe günü Türk Parlamentosu’nda ülkenin yeni kripto para yasasını görüşmek üzere kripto para piyasası paydaşları ve Teknoloji ve Altyapı Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk bankacılık gözlemcisi Bankacılık Yönetmeliği ve Bankacılık Yönetmeliği gibi kamu kurumlarının temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Gelir İdaresi Başkanlığı ve Merkez Bankası.

Toplantının ardından basına konuşan İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Katılımcıların ortak görüşü, yasanın bir an önce çıkması gerektiğidir.”

Toplantıda sistemin önündeki engellerin kaldırılması konusunun ele alındığını belirten Elitaş, “Temsilciler yurt dışına gidiş ve dönüş konusunda sakıncaları dile getirdiler ve bunlar için bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bu konuda tespitler yapılmalı. yeni mağduriyetler yaşanmasın diye 2 milyar-3 milyar dolarlık bir pazar hacmi var ve bu piyasada 5 milyon ile 14 milyon arasında oyuncu ve yatırımcı var.Manipülasyonlar olabilir ama bunları önlemek için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğu açık. ”

“2010 yılında hayatımıza giren kripto paralarla ilgili son 10 yılda dünya genelinde çok hızlı bir gelişme oldu. Çeşitli ülkeler buna ayak uydurmaya çalışırken şimdilik yedi sekiz ülke kripto paralarla ilgili yasal düzenlemeler yaptı” dedi.

Yasanın ayrıntılı değil genel bir düzenleme olacağını vurgulayan Elitaş, değişikliklere ayak uydurabilecek bir metin hazırlamayı planladıklarını söyledi.

Elitaş, toplantıda sistemin nasıl sorunsuz işleyeceğini konuştuklarını da sözlerine ekledi.

Kripto para yasasında sakınca olup olmadığı sorulan Elitaş, “Katılımcıların dış pazarlara giriş çıkışları engelleme ve yasal koruma konusunda endişeleri var” dedi.

Toplantıda konuyla ilgili uzmanlar düzenlemeye ilişkin görüş ve önerilerini sunarken, yeni düzenlemenin Sermaye Piyasası Kanunu’nda bazı değişiklikler getirmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *