«
Rte

Bitcoin ve kripto para piyasalarında merak edilen konuların başında Türkiye merkezli Bitcoin ve kripto para regülasyonları geliyor. Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralara vergi geliyor mu sorusunun cevabını sadece vatandaşlarımız değil tüm dünya merak ediyor.

Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralardan ne kadar vergi alınacak?

Türkiye’deki Bitcoin ve kripto para regülasyonlarını sadece yerel yatırımcılar değil uluslararası kripto para yatırımcıları da merak ediyor. Kripto para piyasalarına yönelik yayın yapan sitelerin gündeminde Türkiye merkezli kripto para regülasyonları var.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kripto para yasası konusunda çalışmaların devam ettiğine dair açıklamaların ardından Türkiye’de kripto paralar konusunda nasıl bir çerçeve çizilecek merak ediliyor.

Bitcoin ve kripto paralar üzerinden elde edilecek gelirlerin Türkiye’de vergilendirileceği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz günlerde %40’lık bir oran ifade edilmişti. Bazı medya organlarına yansıyan iddialara göre Türkiye’de kanun yapıcıların %40’lik gibi yüksek bir oranda vergilendirme getirmesi beklenmiyor.

Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Türkiye’de kanun yapıcılar ülkedeki blockchain çalışmalarını olumsuz etkilemeyecek bir vergi oranı üzerinde çalışıyor. Yani Türkiye Bitcoin ve kripto para piyasalarını 2022 yılında regüle edecek. Bunu yaparken de blockchain konusundaki gelişmeleri olumsuz etkilemeyecek bir çerçeve üzerinde çalışılıyor.

Bitcoin.com, Türkiye ile ilgili haberinde AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın açıklamalarına değindi. Elitaş şu ifadeleri kullanmıştı:

 

“Kripto varlıklar ile ilgili üzerinde çalıştığımız konu; sistemi düzenleyici, kötü niyetlileri engelleyici, yatırımcıları koruyucu mağduriyeti önleyici nitelikte bir amaç taşımaktadır”.

 

29 Aralık tarihinde Elitaş, BDDK ve MASAK’dan bir grup görevli ile kripto para regülasyonları konusunda bir toplantı gerçekleştirdi. Kısa süre içerisinde kripto paralarla ilgili çalışmaların meclise gelmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *