«
Madencilik-Yapmak-Kacan-Afgan-Turkiyede-Tutuklandi

TATVAN: Muhammed Ali, Taliban Afganistan’ı taramaya başlamadan önce bir kripto para birimi işi kurmayı hayal ettiğini ve onu batıya, İran ve Türkiye üzerinden göz korkutucu bir yolculuğa çıkmaya zorlayarak, giderken sınır muhafızlarından ve güvenlik aramalarından kaçmayı hayal ettiğini söyledi.

Afganistan’daki Taliban zaferi, Avrupa’ya ulaşmaya çalışan ve halihazırda yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan birçok göçmen için yeni bir mülteci akını olan Türkiye’de endişe yarattı. Sınırında güvenliği artırdı..

Ali, Afganistan’da bilgisayar bilimi okuduğunu ve web ve grafik tasarımı öğrettiğini söyledi. İnternette nasıl para kazanılacağı gibi konularda videolar yayınladığı bir YouTube kanalı olduğunu söyledi.

“Bir bitcoin veya ethereum madenciliği işi planlıyordum… Aniden her şey değişti ve Taliban tüm Afganistan’ı ele geçirdi” dedi.

“İnternet yok. İnternet yoksa orada işimi yapamam. Kameralı akıllı telefonlarımız olsaydı Taliban buna izin vermezdi.” ..

Türkiye’nin doğusundaki Van’a giren göçmenler, İran üzerinden haftalarca süren yürüyüşlerin ardından, Van Gölü’nün batı kıyısındaki Tatvan ilçesine yürüyerek, otobüs veya tekneyle ulaşıyor.

Yolda, geçen yıl yaklaşık 60 göçmeni taşıyan bir teknenin battığı ve hepsini öldürdüğü devasa gölde devriye gezen sahil güvenlik gemilerinden, polis kontrol noktalarından, sığınaklarına baskınlardan ve sahil güvenlik gemilerinden kaçmaya çalışıyorlar.

30 yaşındaki Wais Muhammed Shehrzad, Afganistan’dan bir ay önce tacirlere 1000 dolar ödeyerek ve yolda çok az yiyecekle 50 saate kadar yürüdüğünü söyledi.

“Ayaklarımız su toplamış, elbisemiz yok, yiyeceğimiz yok” dedi ve ayak bileğinin morardığını göstermek için ayakkabılarını çıkardı ve gruptaki diğerlerine görülmemek için oturmalarını söyledi.

Shehrzad, Kabil’den olduğunu ve ayakkabı üreticisi olarak çalıştığını ve daha önce İngilizce öğretmeni olarak çalıştığını söyledi. İstanbul’a gitmek, iş bulmak istiyordu..

Son haftalarda Türk polisi ülkede tahminen 300.000 Afgan göçmenden binlercesini gözaltına aldı. Bitlis’te yakalananlar Van’daki bir geri gönderme merkezine gönderiliyor, ancak Afganlar oradaki kargaşa nedeniyle şu anda ülkelerine geri gönderilmiyor.

Ali, Reuters ile konuştuktan bir gün sonra bir kısa mesaj gönderdi. “Polis tarafından tutuklandık” denildi.

Kaynak: https://economictimes.indiatimes.com/markets/cryptocurrency/from-bitcoin-dreamer-to-fugitive-fleeing-the-taliban-for-turkey/articleshow/85647390.cms

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *