«
Steller

Son zamanlarda, Şili Peso-sabitlenmiş stabilcoin CLPX, havale ve bakır piyasalarında çekiş kazanmayı umarak Stellar’da piyasaya sürüldü.

Şili Pezosu’na sabitlenmiş stabil paralar artık açık kaynaklı Stellar ödeme ağında mevcut. Ancak, kullanıcılar henüz bunlara ilgi göstermedi. Bununla birlikte, Şili şirketi CLPX Inc, “CLPX” jetonu olarak adlandırılan ilk Şili Peso-sabitlenmiş sabit parasını piyasaya sürdü.

Pazartesi günkü lansmanından bu yana Stellar Expert, sınırlı miktarda hacim gördüğünü gösteriyor. Halka açık defterlerine dayanarak, toplam 12.902 işlemden 12.689 dolarlık bir hacme sahip.

CLPX, banka havalesi veya havale hizmetlerinden “önemli ölçüde” daha düşük ücretlere maruz kaldığı için Stellar Network’ü kullanan firma ile geleneksel Peso bazlı havalelere daha ucuz bir alternatif sağlamak üzere tasarlandı.

Bir duyuru, “Yeni CLPX jetonu, havaleleri düzene sokmak ve dünya çapındaki yatırımcıların bakır bağlantılı Şili pesosunu bir riskten korunma aracı olarak kullanmasını kolaylaştırmak için ayarlandı” dedi.

CLPX, Şili’nin gelişen bakır pazarına uluslararası düzeyde erişim sağlamanın yanı sıra, küresel salgından etkilenen bakır pazarına da erişim sağlamak için çalışıyor. Latin Amerika’nın dev bakır üreticisi şu anda dünyanın açık ara en büyüğüdür ve Çin birincil alıcıdır.

Projenin iddialı hedefleri hakkında çok konuşuldu, ancak aşamanın başarılı olması için doğru olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Düşük hacmin yanı sıra, ‘KB Trading’, web sitesinde listelenen herhangi bir ortaklığa sahip görünmeyen CLPX Inc’in sahibidir.

El Salvador’un Bitcoin yasasının uygulanmasının ardından, düzenleyici ortam Şili’nin kripto para birimini benimsemesi konusunda nispeten sessiz kaldı.

Ayrıca, Şili Ulusal Elektrik Koordinatörü (CEN), Mayıs ayı sonlarında bakır üretimine yol açan yenilenebilir enerji kullanımını izlemek ve kaydetmek için Renova’yı başlattı.

Şili Merkez Bankası, 2018’den bu yana, “2018-2022 Stratejik Planı”nın bir parçası olarak blok zinciri ve CBDC’leri araştırıyor.

2019’da Şili Merkez Bankası Başkanı Mario Marcel, merkez bankasının toptan evlat edinme ve sınır ötesi ödemeler için bir Şili CBDC oluşturmayı düşündüğünü söyledi. Ancak, o sırada altyapı maliyetleri, siber güvenlik ve anonimlik ile ilgili bir takım endişeler dile getirildi.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *