«
Solana

Solana geliştiricileri, yedi saatten fazla kapalı kalma süresinin ardından ağı yeniden başlatmaya karar verdiler.

Solana düğüm operatörleri, kekemelik ağını tekrar çevrimiçi duruma getirmek için Salı günü yüksek hızlı blok zincirinin “yeniden başlatılmasını” koordine ediyor.

Solana Vakfı’ndan öğleden sonra bir tweet’e göre, “doğrulayıcı topluluk ağın yeniden başlatılmasını koordine etmeyi seçti” ve donmuş blok zincirini düzeltecek bir “yeni sürüm” hazırlıyor.

Solana’nın Discord sunucusunda geliştiriciler, saat 15:21’de yeniden başlatma talimatlarını dağıttı. Doğu saati.

Kesinti, ağdaki “kaynak tükenmesinin” blok zinciri doğrulamasını saatlerce durma noktasına getirmesinden sonra Salı günü erken saatlerde başladı. Zincir içi aktivite, Solana’nın milyarlarca dolarlık ticaret, stake ve kredi projeleri ekosisteminde dondu.

Konuya aşina bir kaynak Baybilen’e, kesintinin “Solana’da inşa edilen her şeyi etkilediğini, ancak sorunun altta yatan [katman 1] olduğunu” söyledi.

Salı günkü kesinti, tokeni Ağustos ayının sonundan bu yana alevlenen Wall Street kullanımını çekmek isteyen bir ağ olan Solana’ya olan ilginin artmasıyla gerçekleşti. Yatırımcılar, merkezi olmayan finans (DeFi) için düşük ücretli bir platform olarak Solana’ya akın etti.

Kurucu Anatoly Yakovenko, Twitter’da yaptığı açıklamada, kesintiye Grape Protocol’ün Salı token teklifinin bot ticaretinden kaynaklandığını söyledi. CoinDesk tarafından gözden geçirilen bir Messari araştırma notuna göre Solana’nın ana ağ kümesi iki hafta içinde ikinci kez “istikrarsızlık” yaşadı.

Solana’nın durum hesabı, öğleden sonra 3’ten kısa bir süre sonra tweet attı. Doğu saati. Etkinlik, birden fazla düğümü çevrimdışı duruma getiren bir çatallamayı tetikledi. Solana’ya göre mühendisler sorunu öncelik sırasına koymaya çalıştılar ve başarısız oldular.

Blockchain ağlarının hizmet kesintileri yaşaması duyulmamış bir şey değil. Solana’nın ana ağı hala beta modunda; Başka bir kaynak, en son Aralık ayında bir kesinti yaşadığını söyledi. Geçen haftaki hıçkırık da bir kaynak tükenme olayıyla ilgiliydi.

Solana’nın popüler DeFi protokollerinden birini oluşturan bir kaynak, kesinti nedeniyle kesintiye uğrayan bir kaynak, “İnsanların Solana ana ağının hala beta aşamasında olduğunu anlaması iyi” dedi. Solana’nın ana katkıda bulunanlarına ve doğrulayıcılarına bu sorunu derhal çözeceklerine inancım var.”

Birden fazla kaynak Baybilen’e verdiği demeçte, mühendisler Solana düğüm koşucularına bir yama göndermek için acele ediyorlardı. Hazır olduğunda ve doğrulayıcıların %66’sında (ağda bir süper çoğunluk) çalıştığında Solana’nın tekrar çevrimiçi olması bekleniyor.

O zamana kadar, toplam değeri 11 milyar doların üzerinde kilitli olan (TVL) ekosistem bekle ve gör modunda. Aktivite blok #96538485’te donmuş halde kalır.

Salı günü kesintinin Solana için ne gibi etkileri olacağı belli değil. Geliştirici topluluğundaki bir kaynak, bazı projelerin tasfiyeler ve IDO lansmanları gibi zamana duyarlı operasyonlara sahip olduğuna dikkat çekti. Ağ ne kadar uzun süre kapalı kalırsa, bunlar dikenli hale gelebilir.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *