«
Singapur

…Singapur Para Otoritesi (MAS), birkaç dijital ödeme hizmeti sağlayıcısına, şehir devletinde faaliyet göstermek üzere lisanslanacaklarını bildirdi. Endüstri gözlemcilerine göre, bir kripto borsasının lisans için onaylanmasından sonra gelen hareket, Singapur’un Asya’nın kripto merkezi statüsünü güvence altına alıyor.

Singapur’da Faaliyet Gösterecek Dijital Ödeme Hizmet Sağlayıcıları

Singapur merkez bankacılığı otoritesi, dijital ödeme hizmeti sağlayıcılarına kendi yetki alanı altında faaliyet göstermeleri için lisans vereceğini bildirdi. Düzenleyici, South China Morning Post’un “Asya’da Bu Hafta” baskısında, MAS, 170 başvurandan “birkaçına”, gereksinimlerini karşılamak için önlemler aldıkları sürece “onlara ödeme hizmetleri lisansı vermeye hazır olduklarını” söyledi. Şimdiye kadar iki başvuru reddedildi ve 30 başvuru da kara para aklamayla mücadele standartlarını karşılamadığı için geri çekildi.

Haber, Avustralya kripto para borsası Independent Reserve’in bu hafta başlarında Singapur’un para otoritesinden düzenlenmiş bir dijital ödeme belirteci hizmetleri sağlayıcısı olarak bir lisans için “prensip içi onay” aldığını duyurmasının ardından geldi. Ticaret platformu yaptığı açıklamada, şehirde bu tür bir onayı alan ilk sanal varlık hizmet sağlayıcıları arasında olduğunu belirtti.

Hong Kong merkezli günlük gazete, en son MAS duyurusunun kripto alanında yer alan uzmanların coşkuyla karşılandığını belirtti. Simmons & Simmons’ta avukat ve Singapur’daki fintech ve düzenleyici konularda danışman olan Grace Chong, hareketi “önemli” ve “zamanında” olarak nitelendirdi. Bankalar ve varlık yöneticileri, dijital varlık tekliflerini genişlettiklerini belirterek şunları vurguladı:

Teknolojik değişim finansı alt üst ediyor ve dijital varlıklara güçlü bir kurumsal ilgi görüyoruz.

MAS, Kripto Şirketlerini Asya’nın Kripto Merkezine Çekmek İçin Hareket Ediyor

Chong’un tahminlerine göre, Singapur’da zaten 90 dijital ödeme jetonu hizmet sağlayıcısı muafiyet altında faaliyet gösteriyordu. Mart 2020’de MAS, Bitcoin.com News’in bildirdiği gibi, yeni Ödeme Hizmetleri Yasası kapsamında bir dizi kripto şirketine lisans sahibi olmaktan muafiyet verdi. Binance, Coinbase, Upbit ve Wirex gibi tanınmış isimler de dahil olmak üzere muaf tutulan varlıkların bir listesini yayınladı.

Blockchain danışma Blocks CEO’su Kenneth Bok, MAS’ın kalıcı lisanslamaya geçme kararı “burada faaliyet gösteren birçok yasal kripto şirketine kesinlik veriyor” dedi. Insead’de girişimcilik ve aile şirketi doçenti olan Jason Davis, bunu finansal inovasyonda “dikkatli bir sonraki adım” olarak nitelendirdi. Davis, Singapur’da faaliyet göstermek için daha fazla kripto borsasının onay almasını bekliyor:

Singapur’da kripto para borsalarının faaliyet göstermesini sağlamak, ülkenin yeni dijital varlık türlerini kullanan işletmelere dost olma stratejisinin önemli bir parçasıdır… Borsalar, Güneydoğu Asya’nın kalbinde gelişen bir kripto ekosisteminin geliştirilmesinde yalnızca ilk adım olabilir. .

Endüstri gözlemcileri, gelişmenin Singapur’a taşınan çeşitli kripto şirketlerinin sayısını artırmasını ve Asya’nın önde gelen kripto-finansal merkezi olma statüsünü sağlamlaştırmasını bekliyor. Örneğin, şehrin bölgesel rakibi Hong Kong, daha katı düzenleyici politikalar seçti.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nde finans ve ekonomi profesörü Sumit Agarwal’a göre, Pekin’in Hong Kong üzerindeki artan etkisi, Çin’de kripto madenciliği ve ticaretine yönelik baskı devam ederken “yatırımcıların zihninde korku yaratıyor”. Agarwal, “İnsanlar, küçük bir ekonomi olduğu ve kararların daha hızlı alınabileceği için Singapur düzenleyicilerinin denemeye daha açık olduğunu fark ediyor” dedi.

Singapur’un Asya’da önemli bir kripto dostu destinasyon haline geldiğine katılıyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *