«
Rusya-Kripto

BBC’de yayınlanan bir habere göre, üst düzey bir politikacı Rusya’nın, petrol ve doğalgaz ihracatı için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeyi düşündüğünü belirtti.

Rus politikacı Pavel Zavalny, Rusya’nın “dost” olarak gördüğü ülkelerin kripto para veya kendi yerel para birimlerinde ödeme yapmasına izin verilebileceğini söyledi.

 

Bu haftanın başlarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “dost olmayan” ülkelerin Rus doğalgazını ruble ile satın almasını istediğini belirtmişti. Putin’in bu hareketi, bu yıl %20’den fazla değer kaybeden Rus para birimine tekrar değer kazandırmayı amaçlıyor.

Ukrayna’nın işgali sonrasında İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar Rus rublesini zorladı ve Rusya’daki yaşam maliyetlerini yükseltti. Bununla birlikte, Rusya hâlâ dünyanın en büyük doğal gaz ihracatçısı ve ikinci en büyük petrol tedarikçisi konumunda.Rusya’nın enerji komitesine başkanlık eden Zavalny Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin enerji ihracatı için ödeme almanın alternatif yollarını araştırdığını söyledi.

Zavalny, Çin ve Türkiye’nin yaptırım baskılarına aldırış etmeyen “dost” ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Zavalny, “Uzun süredir Çin’e ruble ve yuan gibi ulusal para birimlerinde anlaşmalara geçmeyi teklif ediyoruz. Türkiye ile de lira ve ruble üzerinden anlaşmalarımızı yapacağız” dedi. Zavalny şunları ekledi:

 

                                                                      “Ticaretimizi Bitcoin ile de yapabiliriz.”

 

 

Analistler, risklere rağmen Rusya’nın Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmekten fayda sağlayabileceğini belirtiyor.

Singapur’daki Enerji Çalışmaları Enstitüsü’nde kıdemli araştırma görevlisi olan David Broadstock, “Rusya benzeri görülmemiş yaptırımların etkisini çok hızlı bir şekilde hissediyor. Ekonomiyi desteklemeye ihtiyaçları var ve birçok yönden Bitcoin yüksek büyüme sağlayan bir varlık olarak görülüyor” dedi.

Bununla birlikte, Bitcoin’in değerinin bu yıl %30 kadar sallandığını kaydetti. Buna karşılık, dolar euro karşısında %5’lik bir aralıkta işlem gördü.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *