«
Rusya-Kripto

Rus makamları, bildirilenlere göre düzenlemeleri uygulayarak yatırımcıları kripto paralarla uğraşmayla ilgili potansiyel risklerden korumayı planlıyor.

Rusya Federal Meclisi’nin alt meclisi olan Devlet Duması, kripto para birimlerinin özel yatırımcılar için oldukça tehlikeli bir finansal araç olabileceğine inanıyor. Yakın tarihli bir rapora göre, yetkililer bu nedenle onlarla ticaret konusunda düzenleyici bir çerçeve uygulama niyetindeler.

Rusya’nın Kripto Para Birimlerini Düzenlemeye İhtiyacı Var mı?

Yerel haberlere göre, Rus hükümeti, dijital para birimleriyle uğraşma konusundaki olumsuz görüşünü yineledi. Duma Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, varlık sınıfının yatırımcılara önemli karlar getirebileceğini belirtti. Yine de, aynı zamanda son derece tehlikeli olabilir, bu yüzden milletvekilleri belirli kurallar koyması gerektiğini söyledi:

 

“Dijital varlıklar bizim yakından ilgilendiğimiz konu ve burada vatandaşlarımızı dijital para birimlerine ve dijital varlıklara yatırım yaparken maksimum düzeyde nasıl koruyacağımıza bakacağız çünkü yeni bir araç var ve vasıfsız bir yatırımcı için oldukça zor.

Profesyonel olmayan bir yatırımcıyı dijital para birimlerindeki kötü düşünülmüş yatırımlardan korumak için kesinlikle özel mevzuat sağlamamız gerekiyor.”

Öte yandan, Uygulamalı Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün üst düzey yöneticilerinden Alexander Abramov potansiyel harekete karşı çıktı. Ona göre, dijital varlıklar son yıllarda batı pazarlarını olumlu yönde etkiledi, çünkü insanlar onları cazip bir yatırım aracı olarak görüyorlar. Özel kripto para birimleri de merkezi hükümet para projeleriyle başarılı bir şekilde rekabet ediyor.

Çok uzun zaman önce, yatırım bankacılığı şirketi Alor Group’un kurucusu Anatoly Gavrilenko, Bitcoin ve altcoin’lerin insanların özgürlüğüne benzediğini belirtti. Yetkililer onları yasaklasa bile, toplum her zaman onlarla başa çıkmanın bir yolunu bulacağını söyledi:

“Kripto paralar, özgürlüğün, finansal özgürlüğün belirli bir sembolüdür, tüm düzenleyicilere insanları köşeye sıkıştırmaya gerek olmadığının bir işaretidir. İnsanlar her zaman onları yasakları aşmaya zorlayacak bir şey bulacaklar.”

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *