«
Xrp

Ripple Baybilen Kripto Haber

Bilmeniz gereken ilk şey, Ripple’ın hem bir işlem platformu hem de bir para birimi olmasıdır. Ripple platformu, hızlı ve ucuz işlemlere izin vermek için tasarlanmış açık kaynaklı bir protokoldür. Bitcoin’in aksine basit bir ödeme aracı olarak tasarlanmamış olan Ripple, kesinlikle dünya çapındaki tüm uluslararası transfer işlemlerini yönetecek. Oldukça hırslılar, ama sonunun ne olacağını kim bilebilir ki? Belki de geçtiğimiz yıllarda Blockbuster mağazalarının yaptığı gibi tüm kripto para borsaları birkaç yıl içinde ortadan kalkacak. Platformun kendi para birimi (XRP) bulunuyor. Ancak isteyen herkesin RippleNet aracılığı ile kendi para birimini oluşturmak için platformu kullanmasına olanak sağlanıyor.

XRP nedir?

XRP, Ripple Network (Ripple Ağı) üzerinden değer aktarımını temsil etmek için kullanılan bir tokendir. XRP’nin temel amacı, diğer kripto para birimleri ve fiat (itibari para) borsaları için bir aracı olmaktır. XRP’i tanımlamanın en iyi yolu bir ‘Joker’dir. Eğer dolarınızı euroya çevirmek istiyorsanız, az komisyon ödemek için XRP kullanmanız gerekir. Çünkü XRP’de işlemlerin komisyon ücretleri yok denecek kadar azdır. Bu yüzden para değiş tokuşunda XRP joker görevi görmektedir. XRP’nin aldığı komisyon ise sadece 0.00001 dolardır. İlginç bir gerçek var ki, her işlemden sonra platformdaki 0,00001 dolar ‘yok olur’ ve yeri doldurulamaz. Yani, her işlemde dünya 0,00001 dolar daha fakir hale gelmektedir. Bu, spam gönderenlerin saldırılarını önlemek için tasarlanmıştır.

Ripple’ı (XRP) kimler oluşturdu?

XRP prototipleri üzerinde yapılan çalışmalar 2004 yılına kadar dayanıyor. Ancak XRP’nin gerçek tarihi, EDonkey ağının yaratıcısı Jed McCaleb’ın, bir grup büyük yatırımcıyı Ripple Labs’a yatırım yapmaya davet ettiği 2013 yılında başlamaktadır.

Chris Larsen Baybilen Kripto Haber

Chris Larsen, melek yatırımcı, iş yöneticisi ve kripto para birimindeki en zengin kişi olarak kabul edilen bir gizli aktivisttir. 1996 yılında bir online ipotek kredi girişimi E-Loan ile başlayarak, çevrimiçi finansal hizmetler alanında birkaç girişimin adını duyurmuştur.

Jed Mccaleb Baybilen Kripto Haber

Jed McCaleb tanınmış bir programcı ve girişimcidir. Ripple, Stellar, eDonkey, Overnet ve aynı zamanda bir kripto para borsası olan ve hack skandalından önce payını satan Mt. Gox’un da kurucuları arasında yer alıyor. Bu skandal öncesi, Bitcoin işlemlerinin yüzde 70’inden fazlası Mt. Gox üzerinden gerçekleşiyordu.

Ripple ne için kullanılır?

  1. Düşük komisyonlu değişim: Doğrudan birbirine dönüştürülemeyen birçok para birimi bulunuyor. Bu yüzden bankalar ABD dolarını bir aracı olarak kullanıyor. Yani, çift komisyon var. A para birimini ABD dolarına çevirirken bir komisyon, ABD dolarını da B para birimine dönüştürürken tekrar komisyon ödenmek zorunda. Ripple bir dönüştürme aracıdır. Ancak ABD dolarından çok daha düşük komisyonludur.
  2. Hızlı uluslararası işlemler: Ortalama işlem süresi 4 saniyedir. Bu süre Bitcoin için bir saat veya daha fazla sürebilir. Hatta bu süre geleneksel bankacılık sistemlerinde birkaç gün sürebilir.
  3. Ödeme ekosistemi: Kullanıcı hızlı ve ucuz işlem gerçekleştirmek için kendi para birimini oluşturup düzenleyebilir. Örneğin aksesuarcılar, aksesuar ürünlerini satın almak için (aralarında ) kendi para birimlerini oluşturabilirler veya geliştirebilirler.

Ripple İçin Kim Ne Diyor?

Pinnacle Brilliance Systems Inc. CEO’su ve Baş Sistemleri Tasarımcısı Roman Guelfi-Gibbs:

“Piyasadaki yatırımcılar, XRP gibi diğer algoritmalarda kodlanan daha fazla projeyi gözlemlediğinde, Ethereum (ETH) muhtemelen ikinci plana atılacak. Piyasaların bunu sindirmesi biraz zaman alacak.Tabii ki, kripto para dünyasında her şey olabilir, bu yüzden yakından takip edin. ”

İrlanda merkezli FinTech girişiminin SeedUps’un CSO’su Samson Williams:

“Bu, kripto para birimi değil, bankaların çocuğu. Dolayısıyla 2018 krizinden faydalanacaktır.”

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *