«
Ripples-Vs-Sec

Aralık 2020’de SEC, halka lisanssız Menkul Kıymetler ihraç etmek ve satmak için Ripple Labs’a dava açtı. Ripple vs SEC davası hala devam ediyor ve bulguları kripto para birimi endüstrisinin geleceği için kılavuz niteliğinde olacak.

Ancak Ripple vs SEC güncellemesine girmeden önce, SEC’İN Ripple’a nasıl dava açmaya karar verdiğini açıklığa kavuşturalım.

2011 yılında Ripple Labs, kripto para birimi olan XRP ile birlikte piyasayasürüldü. XRP, madencilik gerektiren bitcoin veya ethereum’un aksine, baştan yaratılan 100 milyar jeton arzından oluşuyor. Bir kripto öncüsü olan Jed McCaleb, bir grup programcı ve zengin bir girişimci olan Chris Larsen ile birlikte şirketi kurdu.

Ripple vs SEC: davanın bir özeti

Başlangıçta, Ripple birinci sınıf blok zincirini ve kripto para birimini gerçek bir amaç için kullanmakta zorlandı. Xrp, Ripple tarafındanverilen kripto para birimidir . Herkes kimin neye sahip olduğunu görmek için blockchain’i kontrol edebilir, ancak madeni para çıkarılmasına gerek yoktur. Bu, değerini artırmaya başlayan spekülatörler için bir hedef haline getirdi.

Ripple, 2015’ten bu yana bankaları xrp’yi Yurtdışına para transfer etmek için bir araç olarak kullanmaya ikna etmeye çalıştı. 2016 yılında Ripple,XRP için katil bir kullanım durumu bulmalarına yardımcı olmak için eski Yahoo CEO’su Brad Garlinghouse’u işe aldı. Ve o yaptı.

Garlinghouse, xrp’yi finansal kurumlara ve bankalara küresel para transferleri için bir köprü para birimi olarak kullanmaya başladı. Uluslararası Transferler için kullanıldığında, bankaların bankanın fonlarını bloke edecek küçük para birimlerinin rezervlerine sahip olmaları gerekmeyecektir.

Ayrıca, Bankaların bu para birimini sadece bir an için tutmaları ve aynı zamanda XRP’NİN likiditesini ve fiyatını arttırmaları gerekecektir.

Xrp Price Baybilen Kripto Haber
XRP fiyatı: CoinMarketCap

Ripple’ın MoneyGram ve Santander ile ortaklıkları vardı ve yakında finansal kurumlar arasındaki en büyük oyunculardan biriydi. Bu aynı zamanda XRP’NİN fiyatını Ocak 2018’de 0.01 $ ‘dan 3 $’ a yükseltti.

Ancak SEC’İN (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) devreye girdiği yerburasıdır . Devlet Kurumu , Ripple’ın halka 1.3 milyar dolar değerinde lisanssız menkul kıymet çıkardığını söyledi. Dahası, Ripple ekibinin en iyi isimleri olan Larsen ve Garlinghouse’u sanık olarak adlandırıyor.

SEC İcra Dairesi Müdürü Stephanie Avakian şunları söyledi:,

”Ripple, Larsen ve Garlinghouse’un devam eden milyarlarca xrp teklifini ve satışını perakende yatırımcılara kaydettiremediklerini iddia ediyoruz, bu da potansiyel alıcıları XRP ve Ripple’ın işi ve sağlam kamu piyasası sistemimiz için temel olan diğer önemli uzun süredir devam eden korumalar hakkında yeterli açıklamalardan mahrum bıraktı.”

Ripple vs SEC davası, xrp’nin fiyatının Aralık 2020’de 58 sentten 21 sent’e çarpıcı bir şekilde düşmesineneden oldu . Ancak, daha sonra 2021’de toparlandı.

Finansal güvenlik nedir?

Bir “güvenlik” in bir faydası yoktur ve bir şirkette veya benzer bir kuruluşta bir tür mülkiyeti temsil eden ticarete konu bir finansal varlıktır. Örneğin, halka açık şirketler genellikle sermayeyi artırmak için hisse senetlerini “Menkul Kıymetler” olarak temsil eder.

Üç tür menkul kıymet vardır: özkaynak, borç ve melezler. Kamu satışları ile birlikte Menkul Kıymetler SEC tarafından düzenlenir.

Hisse senedi ihraç eden şirketler, ortaklıklar veya tröstler, sahibine bu işletmenin varlıklarına mülkiyet hakkı verir.

Bir borç güvenliği, ödünç alınan parayı temsil eden bir finansal araçtır. Şartlar, kredi tutarını, yıllık yüzde oranını, vade süresini (geri ödenmesi gerektiğinde) ve diğer koşulları belirtir.

SEC için bir “güvenlik” yapan nedir?

SEC için bir” güvenlik “nedir, 2019’te ajansın, SEC’İN savunarak bitcoin’in bir güvenlik olmadığını açıkça belirttiği gerçeği göz önüne alındığında , bir şekilde belirsizdir,

“ … [onlar] mevcut bitcoin alıcılarının, başkalarının kar elde etmek için temel yönetsel ve girişimci çabalarına güvendiğine inanmıyorlar.”

Bir belirtecin yasal olarak bir güvenlik olup olmadığını belirlerken, SEC Howey testini kullanır.

ABD SEC vs Howey, 1946‘da menkul kıymetlerle ilgili davalarda önemli bir rol oynayan bir Yüksek Mahkeme davasıydı. Bir işlemin 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nda belirtildiği gibi bir yatırım sözleşmesi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Howey davası neyle ilgiliydi?

1946’da Florida’dan iki kişi citrus grove arazilerinin bir kısmını sattı. Araziyi satıcılara geri kiralama seçeneği sundular. Araziye hizmet edecek, hasat edecek ve ürünleri pazarlayacak ve karın bir kısmını toprak sahipleriyle paylaşacaklardı.

Ancak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir menkul kıymet kayıt beyanı sunmadığı için dava açtı.

Yüksek Mahkeme, sözleşmenin bir yatırım sözleşmesi olduğuna karar verdi ve gelecekteki davalar için kullanılacak aşağıdaki yönergeleri belirledi:

  • Para yatırımı var
  • Yatırımın bir şirkette veya projede olması gerekir (yatırımcıların bir projeye yatırım yapmak için paralarını ve varlıklarını bir araya getirdiği ortak bir girişim.)
  • Kar bekleniyor

Kar, organizatörün veya üçüncü tarafın çabalarından gelir. Howey testi “para” terimini kullanmasına rağmen, diğer yatırım ve varlık türleri için kullanılır.

Bir yatırım sözleşmesinin “güvenlik” olarak ilan edilmesinde kilit bir nokta, yatırımcının kar üzerindeki kontrolüdür. Yatırımcıların bu varlık üzerinde herhangi bir kontrolü yoksa, genellikle bir güvenlik olarak kabul edilir. Bir kripto para biriminin bir güvenlik olarak sınıflandırılması için, Howey’in testinde belirtilen tüm kriterleri karşılaması gerekir.

Peki Ripple durumunda sonuç neydi?

Howey testi Ripple için nasıl geçerlidir?

Howey testi kuşkusuz belirsiz yönergelere sahiptir. SEC, Xrp’nin Howey testinin gerekliliklerine uygun olduğu sonucuna vardı:

  • Şirket Ripple Labs, 1.38 milyar dolar değerinde xrp jetonu sattı.
  • Yatırımcılar xrp’yi satın aldılar çünkü ortak bir girişime yatırım yaptıklarına inanıyorlardı.
  • Ripple’ın pazarlama promosyonu ve arz manipülasyonu, yatırımcıların şirketin çabaları nedeniyle XRP’NİN fiyatının artacağına inanmasını sağladı.

Ripple vs SEC davası: olayların ayrıntılı bir zaman çizelgesi

Ripple, 2014 yılında finansal kurumlarla ortaklıklar yoluyla ABD bankacılık sistemine eriştikten sonra dikkat çekti.

21 Aralık 2020

SEC, Ripple Labs, CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen’e karşı dava açtı.

İddiaya göre, Ripple Labs merkezi bir ortamda bir emtia yerine kayıt dışı Menkul Kıymetler satıyor. SEC, iki Ripple Labs Yöneticisini şirketi finanse etmek ve zengin olmak için 14.6 milyardan fazla xrp jetonu satmakla suçluyor.

Ripple Labs CEO’su Brad Garlinghouse, mahkemede kendilerini savunacaklarını açıkladı.

28 Aralık 2020

En büyük kripto para birimi değişimi olan Coinbase, XRP belirtecinin silinmesini açıkladı. Tam askıya alma işleminin 19 Ocak 2021’de saat 10’da Pasifik standart Saati’nde yapılması planlandı.

3 Mart 2021

Ripple Labs yöneticileri, Garlinghouse ve Larsen, Yargıç Sarah Netburn’un ripple vs SEC davasını reddetmesini sağlamak için ABD Bölge Mahkemesi Güney Bölgesi New York Sulh Yargıcına mektuplar gönderdi . “Adil bildirim ve uygun süreç ” eksikliğini savunuyorlar.”

8 Mart 2021

SEC, hakime derhal bir duruşma talep ederek “adil bildirim” savunması için bir mektup göndererek yanıt verir.

22 Mart 2021

Yargıç Netburn, SEC’E xrp anlayışının şöyle olduğunu söyledi: “… sadece bir para birimi değerine sahip değil, aynı zamanda bir faydası var ve bu yardımcı program onu bitcoin ve eterden ayırıyor.”

13 Nisan 2021

SEC Komiseri Hester M. Peirce, Token Safe Harbor 2.0 önerisini yayınladı. Güncellenen teklif, geliştiricilerin Menkul Kıymetler yasasından muaf tutulacakları merkezi olmayan bir ağa katılımı basitleştirmenin bir yolunu bulmaları için üç yıllık bir ödemesiz süre sağlamayı amaçlamaktadır.

14 Haziran 2021

Mahkeme, sec’in 31 ağustos’a kadar BİTCOİN, ethereum ve XRP ile ilgili SEC’İN iç iletişimlerinin açıklanmasını erteleme önergesini verdi.

Diğer kriptolarla ilgili dahili belgeler, SEC’İN kripto hakkındaki genel görüşüne ışık tutabilir. Mahkeme, SEC’İN kripto ile ilgili iç ticaret politikalarını ifşa etmesini isteyip istemediklerine henüz karar vermedi.

31 Ağustos 2021

SEC’İN iç belgelerini ifşa etmek için son tarih. Gerçek keşif bu tarihe kadar gerçekleşmelidir.

15 Ekim 2021

Kripto ve Menkul Kıymetler alanındaki uzmanların konuyla ilgili söylediklerini toplamak için son tarih.

Dava kripto topluluğu için ne anlama geliyor?

Tüm kripto para birimi endüstrisi, ripple vs SEC davasını izliyor, çünkü çıktısı emsal teşkil edecek. Davanın bulguları, gelecekteki Ico’lar için düzenleyici manzaranın açıklığa kavuşturulmasına da yardımcı olacak.

Ripple vs SEC: kripto topluluğu nerede duruyor?

Bic Xrp Ripple Escrow Unlock Baybilen Kripto Haber

Blockchain teknolojisinde bitcoin ve cryptocurrency değişimlerinden daha fazlası var. Kripto, bugün sahip olduğumuz, çoğunlukla yavaş ve verimsiz olan eski finansal kurumları ve sistemleri bozmakla ilgilidir. Zenginlik biriktirmek için mücadele edenler, şimdi sistemin kendi lehlerine değişebileceği konusunda bir umut ışığına sahipler.

Ripple vs SEC davasının bulgularıyla ilgilenen sadece Ripple topluluğu değil. Dava, XRP sahiplerinin yanı sıra kripto endüstrisinde yer alan herkes için güçlü bir mesaj oluşturabilir. Davanın sonucu, ülkeye bağlı olarak farklı sonuçlar anlamınagelebilir . Ancak, ABD kripto için özel statüsüne sahip olacaktı.

Kripto topluluğu, ripple vs SEC davası hakkında çoğunlukla olumludur ve çoğu, ripple Labs’ı tercih etme ihtimalini görmektedir. Mevcut XRP sahiplerinin ana endişesi, XRP’NİN fiyatına ne olabileceğidir.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *