«
Ri̇pple-Davaaa

Yargıç Sarah Netburn, Ripple – SEC davası ile ilgili olarak, düzenleyicinin ikiyüzlülük yaptığını ve yasal sürecin ilerlemesinde SEC ve Ripple arasındaki belgeleri saklamakla suçladığı belirtiliyor. Uzmanlar, Yargıç Netburn’ün kanunlara olan bağlılığını sorgularken, dava sürecinde bazı SEC avukatları için barodan çıkarma yönünde ilerlediği yönünde savunmalar olduğu bildiriliyor. Ayrıca Ripple’in yerel altcoin’i XRP, 50 günlük EMA’nın 100 günlük EMA üzerinden yükseliş eğilimi göstermesi durumunda fiyatının 0,36 doları geçebileceği öngörülüyor.

 

Mahkeme, Hinman’ın 2018’deki konuşması ile ilgili talebini reddetti

ABD Bölge Mahkemesi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple ile devam eden yasal süreçte Hinman’ın belgelerini saklama talebini reddetti. Yargıç Sarah Netburn, SEC tarafından istenen avukat-müvekkil gizliliği konusuna atıfta bulunarak önergesini reddettiği ve kurumu “yasaya sadık bir bağlılık” uyarınca hareket etmemesi sebebiyle kınadığı açıklandı. 12 Temmuz’da Yargıç Sarah Netburn, SEC’in avukat-müvekkil gizliliğini ve kasıtlı süreç ayrıcalığını gerekçe göstererek önergesini reddetti. Yargıç Netburn, düzenleyiciyi mahkeme ile ilgili sorulara cevap verebilecek belgeleri saklamakla suçladı ve bu davranışı ikiyüzlülük olarak nitelendirdi ve ajansın “yasaya bağlılığına” itiraz ettiği açıklamalarında bulundu.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, önümüzdeki Salı günü SEC Yürütme Bölümü hakkında bir gözetim oturumu düzenleyeceklerini ve Başkan Maxine Waters’in, düzenleyiciye bağlılıkları konusunda soru sorma fırsatına sahip olacağı bildirildi. Forbes’in kıdemli yazarlarından Roslyn Layton, Kongre’yi Yargıç Netburn’ün sözlerine kulak vermeye ve SEC’e bağlılıklarının kamuya ve yasalara mı yoksa kendi kişisel çıkarları doğrultusunda mı şekilde aldığını sormaya çağırdı.

 

Yargıç kararını açıklıyor

Ödeme devi Ripple, savunmasında Hinman’ın SEC ve XRP’nin durumu hakkında ki piyasaya adil bir bildirimde bulunmadığı ve başarısızlığını belgeleyen, piyasayı harekete geçiren konuşmasına odakladığı belirtiliyor. Konuşmaların ortaya çıkmasından bu yana SEC, avukat-müvekkil ve kasıtlı süreç ayrıcalıklarını gerekçe göstererek Hinman’ın e-postalarını, konuşma taslaklarını, kişisel takvim programlarını ve görev süresine ait ilgili belgelerin gizliliği adına talepte bulundu. Yargıç ise kararını dile getiriyor:

 

”Hinman, konuşmasını hazırlarken SEC danışmanından yasal tavsiye talebinde bulundu ve aldı, SEC’in dava pozisyonlarını yasaya sadık bir bağlılıktan olmadığını, arzu edilen amacı ilerletmek adına benimsediğini öne sürüyor.”

 

 

Ripple savunucusu, SEC avukatlarının barodan ihraç edilebileceklerini belirtiyor

XRP savunucusu olan Digital Asset Investor, Yargıç Netburn’ün SEC aleyhindeki kararı hakkındaki düşüncelerini paylaştı ve davanın bazı SEC avukatları adına barodan ihraç edilmeye kadar gidebileceğini söyledi. Uzman, kararda yer alan “SEC, hukuka sadık bir bağlılıktan dolayı değil, arzu edilen amacını ilerletmek adına dava pozisyonlarını benimsiyor” ifadelerine dayanarak düzenleyici tarafındaki bazı avukatların barodan ihraç edilme olasılığının olduğuna inandığını açıklıyor.

Eğer böyle bir gelişme olursa, yerel altcoin XRP’nin 0,36 dolar seviyesinin üzerinde 12 saatlik bir mum üretmesi ile birlikte, XRP fiyatının 0,45 dolara yükselişe tanık olabileceğimiz belirtiliyor. Ancak, altcoin’in 0,36 dolarda yer alan direnç bölgesini geçememesi durumunda ise düşüş yaşayabileceği bildiriliyor.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *