«
Matic

Ethereum (ETH) ağı odaklı L2 ölçeklenebilirlik çözümü Polygon (MATIC), büyük güncellemeyi hayata geçirdi. Ethereum’un yol haritasını takip eden proje, ETH’ye rekor yükseliş getiren EIP-1559 güncellemesini kendi ağında da hayata geçirdi.

Ağda devamlı olarak işlem ücreti üzerinden token yakılmasını sağlayan bu güncelleme, aslında hiç bitmeyen bir token yakım mekanizması getiriyor.

 

Polygon Da EIP-1559’A Kavuştu

Ethereum bu özelliğe geçtiğimiz yaz döneminde EIP-1559 ve Londra hard forku ile kavuşmuştu. Polygon ise şimdi blok 2385000 itibarıyla benzer güncellemeye kavuştu. Polygon ekibi 17 Ocak tarihinde yaptıkları açıklamada Mumbai test ağında bu güncellemenin başarıyla hayata geçirildiğini aktardı.

MATIC arzı da aynı Ethereum ağında olduğu gibi toplam arzın %0,27’si her yıl yanacak şekilde azalacak. Bu tabii ki mevcut tahminler üzerinden elde edilen bir veri ve bunun değişebileceği düşünülmekte. MATIC’in toplam arzı 10 milyar iken sirkülasyondaki arz 6,8 milyar adet olarak biliniyor.

Polygon ağındaki işlem ücretleri geçtiğimiz ayın sonlarında ve bu ayın başlarında adeta rekor kırmıştı. Talepteki ve kullanımdaki artış buna sebep olurken yatırımcılar ise artan işlem ücretlerinden rahatsız oldu. Şimdi gelen yeni mekanizma ise hem işlem ücretlerinin boşa gitmemesini sağlayacak hem de diğer güncellemeler sayesinde işlem ücretlerinde düşüş görülebilecek.

Ethereum ağı bunu 6 ay önce hayata geçirdi ve o tarihten bu yana 1,54 milyon adet ETH yakıldı. Bu, mevcut fiyat üzerinden 5 milyar dolara tekabül etmekte ve kesinlikle büyük bir miktar.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *