«
Poly-Network

BeInCrypto video haber programının bu bölümünde sunucu Jessica Walker, Poly Network Hack’i ele alıyor. Geçen hafta, Poly Network’ten yaklaşık 600 milyon dolarlık kripto paranın alınmasıyla şimdiye kadarki en büyük kripto hacklerinden birini gördü. Bu kayıt itibariyle, paranın çoğu iade edilmiş gibi görünüyor, ancak bir yakalama da var.

İade
Çarşamba günü olağandışı bir olayda, hacker olduğunu iddia eden isimsiz bir kişi, fonları “geri vermeye hazır” olduklarını söyledi. Poly Network, parayı üç dijital para cüzdanına göndermelerini istedi. Ve elbette, bilgisayar korsanı Perşembe gününe kadar bu cüzdanlara 342 milyon dolardan fazla parayı iade etmişti.

Saldırıda hedeflenen platforma göre, 600 milyon doların neredeyse tamamı bilgisayar korsanları tarafından iade edildi. Poly Network Perşembe günü yaptığı açıklamada, 33 milyon dolar değerindeki Tether stablecoin dışındaki tüm fonların geri transfer edildiğini söyledi. Tether ihraççısı, hırsızlıktan hemen sonra varlıkları dondurmak için yerleşik bir arıza güvenliği kullandı.

… bir yakalama ile
Ama bir yakalama var. Taşımanın neredeyse tamamı Poly Network’e geri gönderilirken, son 268 milyon dolarlık varlık, erişim elde etmek için Poly Network ve bilgisayar korsanından şifre gerektiren bir hesapta kilitlendi. Bir dijital para işlemine gömülü bir mesajda, şüpheli bilgisayar korsanı “son anahtarı _herkes_ hazır olduğunda sağlayacaklarını” söyledi.

‘DeFi’ hackini kaydedin
Poly Network, Ontology, Neo ve Switcheo tarafından yönetilen ortak bir projedir. Blok zincirler arasında daha büyük zincirler arası ekosisteme entegrasyonu teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Altyapısı sayesinde protokol, kullanıcıların jetonları farklı blok zincirleri arasında sorunsuz bir şekilde değiştirmesine olanak tanır.

Poly Network’ün hacklenmesi durumunda, birisi DeFi sistemini tehlikeye attı ve bu da kullanıcıların jetonları bir blok zincirinden diğerine aktarmasına izin verdi. Hacker, Poly Network’ün kodundaki bir güvenlik açığından yararlanarak jetonları kendi kripto cüzdanlarına aktarabildi. Kendi kendini ilan eden bilgisayar korsanı, hırsızlığı “eğlence için” gerçekleştirdiklerini ve sonunda fonları iade etmenin “her zaman plan” olduğunu iddia ediyor.

Bilgisayar korsanının tamamen temiz olma güdülerini belirledikten sonra, Poly Network sözcüsü, şirketin “Bay” olarak adlandırdığı kişiyi teklif etmeye istekli olduğunu söyledi. Beyaz Şapka” – 500.000 dolar ödül. Mesajda, “Dondurulmuş USDT dışında kalan fonlar iade edildiğinde size 500 bin ödül göndereceğiz” yazıyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, bilgisayar korsanı, teklife asla cevap vermediğini belirterek kibarca reddetti. “Paralarının hepsini geri göndereceğim,” dedi ve imzasını attı.

Bilgisayar korsanı, Poly Network’ün “bu olaydan sorumlu tutulmayacaklarına” söz veren ve onlara etkili bir şekilde dokunulmazlık veren bir açıklama gibi görünen bir şeyi paylaştı. Dokunulmazlık teklif etmek, Poly Network’ten bir havuç sallamak için akıllıca bir hareket gibi görünebilir, ancak yetkililerin bu karara katılmaları, hatta buna izin vermeleri pek olası değildir.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *