«
Bic_Artwork_Mining_1

Nvidia’nın CFO’su Colette Kress, ikinci çeyrek kazanç açıklamasının hemen öncesinde, kripto çip satışlarında 400 milyon dolar tahmin ediyor.

Bu, 155 milyon dolarlık ilk çeyrek gelirinin iki katından fazla. Ek olarak, madencilik çipleri dahil segment için gelir tahmini, ilk çeyrekteki 327 milyon dolardan 537.5 milyon dolara yükseldi.

Kripto tahminleri
Bu arada, diğer analistler, Nvidia’nın madencilik işinin gerçek boyutunu değerlendiren birkaç tahminde bulundular. BMO Capital Markets analisti Ambrish Srivastava, şirketin beklentisinden çok uzak olmayan 450 milyon dolarlık bir kripto geliri öngörüyor. Bununla birlikte, ilk çeyrek için 650 milyon dolarlık tahmini, Nvidia’nın yalnızca madencilik çipleri için bildirdiği 155 milyon dolarlık miktarın oldukça üzerindeydi.

Genel olarak, analistler tarafından kabul edilen tahmin, 6.3 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1.01 dolarlık düzeltilmiş kazançlar içindir. Ayrıca Wall Street, şirketin veri merkezi gelirinin kabaca %30 artarak 2,3 milyar dolara çıkmasını bekliyor. Madencilik çipi işinin yanı sıra, Nvidia’nın çekirdek video oyunu çip işinin %80 büyüyerek 3 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Kripto madenciliği çipleri
Bu beklentilerin doğruluğu, şirketin ampirik olarak kripto para madenciliğine ne kadar maruz kaldığını belirlemede çok ileri gidecek. Kripto para madencileri, Nvidia’nın grafik işleme birimlerine (GPU’lar) olan talebin büyük bir bölümünü oluştursa da, optimal kripto madenciliği özellikleri nedeniyle şirket, daha önce bu ihtiyatlı talepten büyük ölçüde etkilenmesine rağmen, çekirdek oyunculara katkılarını ayırt edemiyor.

2017’nin önceki kripto patlaması sırasında Nvidia, kripto madencilerinin grafik kartı arzını tükettiğini gördü. Bu talebi karşılamak için üretimini artırdı. Bununla birlikte, kriptonun fiyatı arttıkça madenciler grafik kartlarından daha özel özel çiplere geçtiler. Bu, onları bol miktarda satılmamış envanterle, ikinci el piyasasına bir dizi kullanılmış kart seliyle daha da tehlikeye atan bir konumla bıraktı.

Sonuç olarak Nvidia, Kasım 2018’de yıllık satış tahminini 2,7 milyar dolara düşürmek zorunda kaldı. Bu, analistlerin tahminlerine kıyasla 700 milyon dolarlık bir düşüş oldu. Bu daha sonra yatırımcıların hisse senedini terk etmesine neden oldu ve bu da iki gün içinde %20’lik bir kayıpla sonuçlandı.

Benzer bir patlama ve çöküşü önlemek için Nvidia, üretimini farklı pazarlar arasında ayırıyor. Nvidia, oyun amaçlı grafik kartları için hash oranını sınırladı ve bu da onları madencilik için verimsiz hale getirdi. Bu arada, CMP’leri de tanıttı. Geleneksel grafikle ilgili görevler için kullanılamayacakları için GPU ikincil pazarını doldurmazlar. Ayırt edici ürünler aynı zamanda tüketici pazarlarının her birinin etkin bir şekilde ölçülmesine yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *