«
El-Salvador

Derecelendirme kuruluşunun Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Moody’s El Salvador’un notunu düşürdü ve kısmen hükümetin Bitcoin’i ülkede yasal ihale haline getirecek bir yasayı geçirmesi nedeniyle ülke ekonomisine yönelik olumsuz görüşünü sürdürdü.

Moody’s, derecelendirme eyleminde El Salvador’un uzun vadeli, yabancı para birimi ihraççısı ve üst düzey teminatsız notlarını B3’ten Caa1’e düşürdü.

Ajans, “politika oluşturma kalitesinde bir bozulmaya” dikkat çekerek, Bitcoin yasasının ve diğer önlemlerin “El Salvador’daki zayıf yönetimi yansıttığını, ABD dahil olmak üzere uluslararası ortaklarla gerilimi artırdığını ve IMF ile bir anlaşmaya doğru ilerlemeyi tehlikeye attığını” söyledi. Uluslararası Para Fonu).”

Derecelendirme eylemi, birleştirilmiş faktörlerin, Ocak 2023’ten itibaren El Salvador’un “tahvil geri ödemelerinden önce yeterli dış finansmana erişme” kabiliyetine yönelik riski artırabileceğini ekledi.

7 Eylül’de yürürlüğe giren Bitcoin yasası, tüccarların ABD doları ile birlikte Bitcoin’i kabul etmesini gerektiriyor.

El Salvador yasama meclisinde 9 Haziran’da 62 üyenin yasa lehinde, 19’u karşı ve üçü çekimser oy kullandığı yasa, ancak El Salvador anayasasını ihlal ettiğini savunan bazı muhaliflerle sert bir muhalefetle karşı karşıya kaldı.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *