«
Litecoin-Nedir

Litecoin Nedir?

Litecoin(LTC), dijital para borsalarının parlayan yeni yıldızıdır. Bitcoin, Ripple, Ethereum,  gibi bir kripto para birimi olan Litecoin’in görsel olarak rengi de gümüştür. Açık kaynaklı bir yazılım projesi olan Litecoin, herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmez.

Litecoin, 2011 yılında Massachusetts Institute of Technology(MIT) mezunu eski bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir. Litecoin özünde Bitcoin ile aynı çalışma ilkesine sahip olsa da aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. İlk altcoin olma özelliğine sahip Litecoin, çok düşük maliyetlere para transfer edebilme amacıyla ortaya çıkmıştır. Diğer kripto para değerlerinden de daha fazla depolama imkanı sunmaktadır. Açık kodlu blockchain sistemi üzerinde işlem gören ve herhangi bir merkeze bağlı olmayan bu dijital para birimi, değerini her geçen gün artırmaktadır.

Litecoin Baybilen Kripto Haber

Litecoin Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee, Litecoin’i yaratırken Bitcoin’i örnek almıştır ve kendisine yeni bir vizyon belirlemiştir. Litecoin de tıpkı Bitcoin gibi merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen açık kaynaklı bir ödeme ağı üzerine kurulmuştur. Ancak Litecoin kullandığı Scrypt algoritması dolayısıyla Bitcoin’den ayrışır. Litecoin’in bu algoritma temeli sayesinde yüksek bir işlem hacmine ve çok hızlı şekilde blok işleyebilme özelliğine sahiptir.

Açık kodlu bir yazılıma sahip olan Litecoin, Bitcoin’den esinlenerek tasarlanmıştır. Kripto paralar arasında oldukça popüler olan ve ilgi gören Litecoin, büyük depolama sistemi ve hızlı işlem gibi özellikleri ile öne çıkmaktadır. Litecoin’in kullandığı Scyrpt algoritması işlemlerin onay sürecini de geliştirmiştir. Litecoin sisteminde işlemler kolay ve sistem gereksinimleri asgari düzeyde olacak şekilde yapılabilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *