«

Kripto Sözlük

Merak edilen tüm kripto para terimlerini Kripto Para Terimleri Sözlüğü ‘nde bulabilirsiniz.


0-9


2 Factor Authentication

2 Faktörlü Kimlik Doğrulama veya “2FA”, sahibini doğrulayan ve başka hiç kimsenin hesaplarına erişmediğini doğrulayan ek bir güvenlik katmanı olarak tanımlanır. Güçlü bir şifreniz olsun veya olmasın, hesaplarınız yine de hacklenebilir. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, hesaplarınızı bilgisayar korsanlarından koruyan son engel olabilir.

2FA, şöyle çalışır:

 • Kullanıcı adınız ve şifrenizle bir hesaba giriş yapıyorsunuz.
 • Web sitesi altı haneli bir sayı vermenizi ister.
 • Telefonunuz otuz saniye boyunca geçerli olan altı basamaklı bir sayı görüntüler.
 • Web sitesine yazın ve başarıyla giriş yaptınız.

Lastpass, Amazon, Facebook, Protonmail ve elbette kripto para borsaları da dahil olmak üzere birçok web sitesi 2FA kullanır. En yaygın iki 2FA hizmeti Authy, Google Authenticator ve normal kısa mesajlardır. Hepsi ücretsiz olsa da, Authy’yi şiddetle tavsiye ederim.

%51 Attack

‘%51’lik bir saldırı’, hash oranının %50’sinden fazlasını elinde tutan bir grup ‘madenci’ tarafından blockchain’e olası bir saldırıyı ifade eder. Böyle bir durumda ‘madenciler’ kasıtlı olarak işlemleri onaylayabilir veya iki kez işlem yapamaz (çift harcama).

%51’lik bir saldırıda saldırganlar şunları yapabilir:

 • Yeni işlemlerin blockchain’e dahil olmasını engelleyin.
 • Aynı parayı tekrar tekrar harcayabilmeleri için işlemleri tersine çevirin, çifte harcama olarak bilinir.

Çoğunluk bilgi işlem gücünden bile daha az sürebileceğine dair teoriler var (%51) bir kripto para birimini manipüle etmek için.

A


Abstract

Özet, daha büyük bir yazılı belgenin özeti olarak tanımlanır.Özetler, belgenin tamamını kısaca tanımlamak için başlangıçtaki kripto para birimi teknik belgelerinde yaygındır.

Addy

Addy’nin adresi kısa. Adres, herkese açık olan ve kripto para biriminin alınmasına izin veren harf ve sayılar dizisidir.

Address

Adres bir banka hesap numarasıyla karşılaştırılabilir. Sayı ve harflerden oluşan eşsiz bir koleksiyondur. Bu tanımlama kodu bir blockchain işlemi gerçekleştirmek için gereklidir ve her sahip için benzersizdir.

Airdrop

Airdrop, yeni bir kripto para birimini insanlara özgürce dağıtma süreci olarak tanımlanır.Yeni bir kripto para birimi oluşturulduğunda, kullanıcı kazanması gerekir. Bunu bir hava damlası aracılığıyla yapmanın bir yolu. Airdrop’u yayınlayan grup, yeni kullanıcıların daha fazla talep yaratarak madeni parayı araştırmaya ve paylaşmaya başlamasını umuyor.Bir airdrop başlatmak için, kripto grubu genellikle zaten başka bir kripto para birimine sahip olan kişileri bulacak ve onları bu havadan gelen paraları kabul edebilecek cüzdanlarla donatılmış olarak tanımlayacaktır.Diğer seçenekleri, insanların paralarını alacakları bir formu gönüllü olarak doldurmalarını sağlamaktır.NOT: Özel anahtarlarınızı isteyen herhangi bir web sitesine dikkat edin. Paranızla güvenmediğiniz sürece özel anahtarlarınızı kimseyle PAYLAŞMAYIN!

Algorithm

Algoritma, bir sorunu çözecek bir dizi adım olarak tanımlanır. Kripto para birimlerinde, bilgileri gizlemek ve ortaya çıkarmak için algoritmalar kullanılır.

Alphanumeric

Alfasayısal, hem harflerden hem de sayılardan oluşan bir şeydir. Alfa- “alfabe” kelimesinden, -sayısal ise sayılarla ilgili “sayısal” kelimesinden gelir.

Altcoin

Altcoin, Bitcoin dışında herhangi bir kripto para birimi olarak tanımlanır. “Altcoin” iki kelimenin birleşimidir: “alternatif Bitcoin” veya “alternatif coin”.Piyasaya sürülmesi planlanan 1.500’den fazla altcoin var.

Anonymous

Anonim, bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından yapılan veya yapılan bir şeydir. Bu tanımı, sahte bir adla hareket etmek veya yapılması anlamına gelen “takma ad” ile karşılaştırın.

Anti-Money Laundering (AML)

Kara Para Aklamayla Mücadele veya AML, yasa dışı kazanılmış paranın yasal olarak kazanılmış gibi görünen paraya dönüştürülmesini önlemek için tasarlanmış bir dizi yasa olarak tanımlanır.Aklama sadece kirli bir şeyi temizlemek anlamına gelir. Kara para aklama, yasadışı olarak kazanılan paranın (kirli para) yasal olarak kazanılmış (temiz para) gibi görünmesi işlemidir.Kara para aklamayla mücadele kuralları ve yasaları, suçluların paralarını aklamalarını zorlaştıracak şekilde tasarlanmıştır.

Application-Specific Integrated Circuit (ASIC)

Uygulamaya Özgü Entegre Devre genellikle ASIC olarak bilinir. “Entegre devre” sadece bir bilgisayar çipi. “Uygulamaya özgü”, belirli bir amaç veya bilgisayar uygulaması için inşa edildiği anlamına gelir. Asic, kripto para birimlerinde dijital kayıt veya blok zincirindeki işlemleri kaydetmeye yardımcı olmak için kullanılır. Bu işlem madencilik olarak bilinir.

Arbitrage

Arbitraj, bir pazarda düşük bir fiyata bir şey satın alarak ve başka bir pazarda kar için satarak para kazanma işidir. Arbitraj, kripto para birimleri de dahil olmak üzere hemen hemen her ürünle yapılabilir.

ASIC Miner

ASIC madencisi kısa “Uygulamaya Özgü Entegre Devre madencisi” dir ve blockchain’i korumak için özel olarak tasarlanmış bir cihaz olarak tanımlanır, bu işlem madencilik olarak bilinir.Uygulamaya Özgü Entegre Devre, kripto para birimlerini madenciliği için tek bir amaç için inşa edilmiş bir bilgisayar çipi veya “entegre devre”dir. Başka bir deyişle, madenciliğin belirli uygulaması (amacı veya kullanımı) için tasarlanmıştır.Madencilik, karmaşık bir matematik sorununu çözmek, bilgileri gözden geçirmek ve doğrulamak ve bilgilerin blok zincirine eklenebilmesi için yeni bir blok oluşturmak için bilgisayar gücünü kullanma işlemidir.Madencilik pahalı ASIC madencileri ve çok fazla bilgisayar gücü gerektirir. İnsanlar ASICS satın alır ve kripto para kazanabilmek için çok fazla elektrik öderler. ASIC’ler özellikle madencilik için inşa edilmiş olduklarından, işi diğer bilgisayarlardan daha hızlı yaparlar ve daha fazla kazanabilirler.

ATH

ATH, “Tüm Zamanların En Yükseği”nin kısaltmasıdır ve bir yatırımın tarihinde şimdiye kadar ulaştığı en yüksek değer olarak tanımlanır.Bir kripto para birimi fiyatı ATH’sini geçtiğinde işler çığırından çıkabilir. Birçok önde gelen yatırımcı Bitcoin’in 2018’in sonunda 10.000 abd dolarına ulaşacağını düşünürken, aslında 16 Aralık 2017’de 20.089 dolara ulaşan bu değeri geçti. Bitcoin’in bunu geçip daha da yüksek bir değere ulaşıp ulaşamayacağı zaman gösterecek.

Atomic Swap

Atomic Swap, iki farklı kişinin doğrudan farklı kripto para birimlerini değiştirmesini sağlayan teknolojidir. Şu anda, bitcoin’i ethereum ile değiştirmek istiyorsanız, başka bir bitcoin ile takas edemezsiniz. Bununla birlikte, Atomic Swap kullanan herhangi bir coin, Atomic Swap kullanılarak da başka herhangi bir coin ile değiştirilebilir.

B


Bag Holder

Çanta sahibi, fiyat 0 dolara doğru düşse de varlıklarına tutunmaya devam eden bir yatırımcı olarak tanımlanıyor.Çanta tutma, “çantayı tutmak” ifadesinden gelir, bu da birinin istenmeyen sorumluluk veya sorunla şaşırdığı anlamına gelir.

Bear Trap

Ayı tuzağı, fiyatları düşürme hareketinden kar etmek isteyen bir yatırımcıdır. Ayı tuzağı, fiyatların düştüğüne dair yanlış bir izlenimdir ve ayı yatırımcısının bundan yararlanmaya çalışmasına neden oluyor. Fiyat daha sonra geriye giderek para kaybetmesine neden olur.

Bearwhale

Bearwhale, fiyatı aşağı çekmek ve bundan kar etmek için büyük miktarda kripto para birimine sahip bir kişidir. Ayı piyasası, çeşitli varlık türleri için azalan bir fiyat kümesidir ve ayı yatırımcısı bundan kar etmek ister. Balina, büyük miktarlarda varlık tutan ve bu nedenle satıp satın almadıklarına bağlı olarak fiyatı etkileyebilen bir kişi veya gruptır.

Bitcoin

Bitcoin 2009 yılında kuruldu ve şu anda dünyanın en popüler kripto para birimlerinden biri. Blockchain teknolojisine dayanır ve doğrudan kullanıcılar arasında değiştirilir. İşlemler şeffaftır, ancak taraflar anonim kalır.

Bitcoin ATM (BTM)

BTM veya Bitcoin Otomatik Otomat (AVM) olarak da bilinen Bitcoin ATM’si, bu, insanların BITCOIN ile ABD doları gibi düzenli para alışverişi yapmalarına ve bunun tersi, bitcoinlerini normal para ile değiştirmelerine izin veren bir makinedir.

Bitpay

Bitpay, çevrimiçi mağazaların bitcoin’i ödeme olarak kabul etmesine izin sağlayan çevrimiçi bir bitcoin ödeme hizmeti sağlayıcısıdır.

Block

Blok, bir blok zinciri içinde oluşturulan tek bir dijital kayıt olarak tanımlanır. Her blok önceki bloğun bir kaydını içerir ve birbirine bağlandığında bunlar “zincir” olur.Blockchain teknolojisi kalıcı, güvenli dijital kayıtlar oluşturur. Herhangi bir bilgiyi kaydedebilir, ancak bitcoin işlemlerini kaydetmekle başladı.Blockchain’i bir kayıt kitabı olarak hayal ederseniz, bu kitaptaki her sayfa “blok” olarak bilinir. Blok blokları birbirine bağlı ve blockchain olarak bilinen şeyi yapıyor.

Block Height

Blok yüksekliği, herhangi bir blok ile blok zincirindeki ilk blok arasındaki zincirdeki blok sayısı olarak tanımlanır.Blockchain, kalıcı ve güvenli dijital kayıtlar oluşturmak için devrim niteliğinde bir teknolojidir. Herhangi bir bilgiyi kaydedebilir, ancak bitcoin işlemlerini kaydetmekle başladı.Blockchain’i, o kitaptaki her sayfanın “blok” olarak bilinen bir kayıt kitabı olarak hayal edin. Bloklar birbirine bağlanarak “zincir” olarak bilinen şeyi yapıyor. Bir blok zincirindeki ilk blok genesis bloğu olarak bilinir.

Block Reward

Blok ödülü, blockchain’i koruyan kişiler tarafından kazanılan para olarak tanımlanır. Blockchain’i korumak, güvenilir olduğunuzun garantisi olarak bilgisayar gücü ve elektrik gerektirir veya büyük miktarda kripto para birimi riske atabilir. İnsanlar para kazanabilmek için blockchain’i korurlar. Bu işi yapan herkes dijital para ve bazen yepyeni, bakir kripto para biriminde ödül kazanmaya hak kazanır.

Blockchain

Çoğu kripto para biriminin dayandığı teknoloji. Her kayıt veya blok, şifreleme teknikleri kullanılarak güvenli hale getirilmiş ve birleştirilmiş hareketlerin kaydını içerir. Uygulamada, bu tek bir depolama konumu olmadığı ve her ağ kullanıcısının tam bir işlem kaydına sahip olduğu anlamına gelir.

Blockchain Explorer

Blockchain explorer, bir blok zincirinin verileri için arama hizmeti sağlayan bir web sitesi olarak tanımlanır.Blockchain’ler herkese açık veriler olduğundan, verilerini keşfetmenize izin vermek için birçok web sitesi oluşturulmuştır. Bu araçlar blockchain kaşifleri olarak bilinir. Bir blok zinciri gezgini kullanarak, yaptığınız her işlemi görebilir, belirli işlemlerin ayrıntılarını görebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.Blockchain’inize erişimi olan bir blockchain gezgini kullandığınızdan emin olun. Bazı blockchain kaşifleri Bitcoin gibi yalnızca bir blockchain’e erişebilir.”Blockchain explorer” ifadesi bazen sadece “blok gezgini” olarak kısaltılır.

Browser Extension

Tarayıcı uzantıları, özelliklerini genişletmek için bir internet tarayıcısına yüklenen ek yazılım olarak tanımlanır. “Eklentiler” olarak da bilinir.”Uzantı” kelimesi normalde Google Chrome tarayıcısı için kullanılır. “Eklentiler” genellikle Firefox tarayıcısı için geçerlidir.

Brute Force Attack (BFA)

Kaba Kuvvet Saldırısı, güvenlik sisteminin kilidini açacak mümkün olan her anahtarı tahmin ederek gizli, okunamayan bilgiler elde etmenin bir yöntemidir.

BTFD

BTFD, Buy The Fucking Dip’in kısaltmasıdır. Kripto para biriminin fiyatı yukarı ve aşağı gider, BTFD sadece fiyat düşük olduğunda satın almanız gerektiği anlamına gelir.

Bubble

Kabarcık, tüm ekonomi veya ekonominin bir kısmı için fiyatlarda büyük bir artış ve ardından büyük, hızlı bir düşüş.Bir balonun yalnızca tüm bir ekonomi veya ekonominin bir kısmı için geçerliyse bir balon olduğunu fark etmek önemlidir. Büyük fiyat değişimleri sadece sizinle arkadaş çevreniz arasındaysa, muhtemelen bir balon değildir.Baloncukların ünlü tarihsel örnekleri 1630’ların Hollanda Lale balonu, 1990’ların Dot-Com balonu, 2000’lerin başındaki konut balonu ve bazıları 2017’nin Bitcoin balonunu söylemeyi seviyor.

Bull Trap

Boğa tuzağı, artan fiyatların hareketinden kar etmek isteyen bir yatırımcıdır. Boğa tuzağı, fiyatların arttığı yönündeki yanlış bir izlenimdir ve boğa yatırımcısının bundan yararlanmaya çalışmasına neden oluyor. Fiyat daha sonra tersine döner ve geriye giderek para kaybetmesine neden olur.

Byzantine Generals Problem

Bizans Generallerinin Sorunu, davranışlarını veya eylemlerini koordine etmesi gereken işbirlikçilerin güven eksikliği ve dolaylı iletişimden kaynaklanan ciddi zorluklarla karşılaştığı bir durum olarak tanımlanmaktadır.Bizans, Bizans İmparatorluğu’nun tanımlanıyor, burası Roma İmparatorluğu tarafından yaklaşık OLARAK 330 ila 1.453 ARASıNDA kontrol edilen Avrupa’nın doğu kısmıydı.Bizans Generallerinin Sorunu, birden fazla generalin ve bireysel ordularının bir şehri saldırmak için kuşattığı uydurma, tarihi bir durumdur. Generallerin çoğunluğu bir şekilde aynı anda saldırı veya geri çekilme kararını koordine etmelidir, aksi takdirde durum büyük bir başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

C


Candlesticks

Candlesticks (Mum çubukları), zaman içinde fiyattaki değişiklikleri göstermek için kullanılan bir grafikte bir gösterim olarak tanımlanır. Her mum 4 nokta bilgi, açılış fiyatı, kapanış fiyatı, yüksek ve düşük sağlar. ‘Mumlar’ ve ‘Japon şamdanları’ olarak da bilinir.Japonlar bu tür bir grafiği yüzlerce yıl önce pirinç ticareti yaparken geliştirdiler ve bu yüzden onların adını aldı. Bugün, birçok yatırımcı mumları tercih ediyor, çünkü anlaşılması kolay ve çok fazla hızlı bilgi sağlıyorlar.Mumların iki bölümü vardır, gövde (içi boş veya dolgulu olabilir) ve yukarıda ve/ veya aşağıda çizilen uzun ince çizgiler. Çizgilere “fitil”, “gölgeler” veya “kuyruklar” da denir.Gövde, bu sürenin açılış ve kapanış fiyatını göstermek için kullanılır. Fitiller, bu süre boyunca ulaşılan en yüksek fiyatı ve en düşük fiyatı göstermek için kullanılır.Mumlar genellikle kırmızı veya yeşildir, burada kırmızı bir fiyatın yüksek başladığını ve düşük bittiğini ve yeşilin düşük başlayan ve yüksek biten bir fiyatı gösterdiğini gösterir. Bazı mumlar siyah ve beyazdır, burada siyah yüksek başlayan ve düşük ve beyaz biten bir fiyatı gösterir düşük başlayan ve yüksek biten bir fiyat gösterir.Mumlar tek bir zaman dilimini temsil eder. Örneğin, 1 saatlik bir grafiğe bakıyorsanız, her mum 1 saatlik esnafı temsil eder.Bazı mumlar uzun, bazı mumlar kısadır. Uzun mumlar size alım satım için çok fazla baskı olduğunu ve kısa mumlar size çok az baskı olduğunu söylüyor.

Chain Split

Zincirleme bölünme, kripto para birimi teknolojisini çalıştıran bilgisayarlar tarafından oluşturulan ve blockchain olarak bilinen dijital kayıtlarda bir kırılmadır. Kripto para birimlerinde aynı anda yalnızca bir kayıt (blok) yapılmalıdır. Ancak, kripto para birimi teknolojisini yöneten kullanıcı ağı blokların nasıl yapılması gerektiği konusunda anlaşamazsa, her biri kendi kayıt zincirini oluşturarak ayrılabilirler. Bu 2016’da Ethereum ile oldu ve şimdi Ethereum ve Ethereum Classic’e sahibiz.

Choyna

Choyna, “Çin”in yanlış yazılmış bir parçası. Çin’deki birçok kişi bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yaptı ve bu da onları kripto para birimleri üzerinde çok etkili hale getirdi. Choyna, Donald Trump’ın “Çin” demesinin bir taklididir.

Cipher

Şifre, bilgileri okunamaz hale getirecek herhangi bir dizi adımdır, böylece gizli tutulabilir ve bilgileri tekrar okunabilir hale getirmek için kullanılabilir. Kripto para birimlerinde kullanılanlar da dahil olmak üzere şifreler, şifrenin kilidini açmak için kullanılması gereken harf ve sayılardan oluşan gizli bir anahtar da kullanır.

Ciphertext

Şifreleme metni, okunamaz hale getirilmiş metindir, böylece içerdiği bilgiler gizli tutulabilir.

Circulating Supply

Dolaşımdaki arz, şu anda mevcut olan ve insanların elinde bulunan madeni para sayısıdır. Kilitli, rezerve edilen veya satılamayan ve işlem göremeyen madeni paralar dolaşımdaki arza dahil değildir.

Cold Storage

Soğuk depolama, erişimi daha uzun süren ve çoğu zaman İnternet’e bağlı olmayan bir dijital veri depolama türü olarak tanımlanır. “Soğuk cüzdan” olarak da bilinir.Sıcak depolamanın aksine, soğuk depolama genellikle herhangi bir bilgisayara, ağa veya Internet’e bağlı değildir. Soğuk depolama alanı her zaman sıcak depolamadan daha uzun erişim süresine sahiptir. Daha uzun erişim süreleri, daha fazla kontrol ve güvenlik anlamına gelir.Soğuk hava deposu kurmanın birçok yolu vardır. Yaygın teknikler şunlardır:

 • Verileri fişi takılı olmayan bir bilgisayara yerleştirme.
 • “Donanım cüzdanı” olarak bilinen tasarlanmış ve güvenli bir USB satın alma ve kullanma.
 • Erişim kodlarını “kâğıt cüzdan” olarak bilinen bir kâğıt parçasında depolama

Core Wallet

Çekirdek cüzdan, bir parçasının aksine tüm blockchain’i içerir ve kullanıcıların yalnızca dijital para almalarına, saklamalarına ve göndermelerine değil, aynı zamanda üzerinde veya yanında program yapmalarına da izin verir. Bitcoin işlemleri blockchain olarak bilinen dijital bir kayıtta tutulur ve blockchain dünya çapında binlerce kişi tarafından sürdürülmektedir. Bu dijital rekor her geçen gün büyüyor ve 2016’da 100 gigabaytı aştı. Cüzdan, kayıt ağıyla (blok zinciri) etkileşime giren ve kullanıcıların dijital paralarını almalarını, depolamalarını ve göndermelerini sağlayan bir yazılımdır.

Crowdfunding

Kitle fonlaması, birçok insandan az miktarda para alarak para toplamanın bir yoludur. Bir şirket 1.000 kişiden 20 dolar alarak hızlı ve kolay bir şekilde 20.000 dolar toplayabilir.

Cryptoanalysis

Kriptoanaliz, özellikle erişmemeniz gerektiğinde okunamayan, gizli bilgileri tekrar okunabilir hale getirme çalışmasıdır.

Cryptocurrency

Kripto para birimi, nasıl ve ne zaman oluşturulduğunu kontrol etmek için teknolojiyi kullanan ve kullanıcıların nakite benzer şekilde doğrudan kendi aralarında değiştirmelerini sağlayan elektronik bir paradır. Crypto- “şifreleme” nin kısaltmasıdır ve şifreleme güvenlik, bilgi, kimlik ve daha fazlası için kullanılan bilgisayar teknolojisidir. Para birimi sadece “şu anda kullanılmakta olan para” anlamına gelir.Kripto para birimleri, normal hükümetimizin çıkardığı paradan daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenilir olacak şekilde tasarlanmış dijital bir nakittir. Kullanıcılar, paranızı ve bankalarınızı depolamak, göndermek ve almak için oluşturmak için bir hükümete güvenmek yerine, doğrudan birbirleriyle işlem yapın ve paralarını kendileri depolayın.İnsanlar aracı olmadan doğrudan para gönderebildiğinden, işlemler genellikle çok uygun fiyatlı ve hızlıdır.

Cryptography

Kriptografi, sıradan bilgileri okunamaz hale getirme çalışması olarak tanımlanır.Şifrelemenin amaçları şunları içerebilir:

 • Gönderenin iletiyi gerçekten gönderdiğini kanıtlıyor.
 • Onaylanmış bir kimlik sağlanana kadar bilgileri gizli tutmak.
 • Hırsızlığı ve değişikliği önlemek.

Görüntülerdeki kelimeleri gizlemek, mikro noktaları ve bilgisayar programlarını kullanmak da dahil olmak üzere birçok kriptografi türü vardır. Kripto para birimleriyle, parayı ve onları gönderen insanları karışık, okunamaz bir biçimde saklıyoruz.Bilgilerin kilidi açılabilir ve anahtar olarak da bilinen bir kod kullanılarak okunabilir hale getirilebilir. Anahtar bir dizi harf ve sayıdan oluşur.

Cryptojacking

Cryptojacking, bilgisayarınızın başka biri için kripto para madenciliği yapmak için gizli kullanımıdır.

Başlangıçta, kripto hırsızlığı kurbanın bilgisayarına yüklenen ve gizlice kripto para madenciliği yapan bir programla sınırlıydı. Ancak, en son kripto hırsızlığı türü İnternet tarayıcınızda yapılır. Cryptojacking yapan web sitesi, bunun için kripto kazanmak için bilgisayarınızın gücünü kullanır.

Bazen kripto hırsızlığı yapan web sitesinin sahipleri neler olduğunun farkında bile değildir! Bir hırsız web sitesine kripto hırsızlığı yazılımı yükler ve müşterilerden çalar.

Cryptology

Kriptoloji, bilgilerin gizlice gönderilebilmesi için bilgileri tekrar okunamaz ve okunamaz hale getirme çalışmasıdır.

Kaynak: https://kriptopara.co.in/kripto-para-terimleri/