«
Ayi-Boga

Tüm borsalarda tutulan bitcoin miktarı geçen hafta keskin bir şekilde düştü, bu da geçmiş deneyimlere dayalı olarak bitcoin piyasası için olumlu bir şekilde alındığının bir işareti.

Ancak piyasanın değişen dinamikleri, kripto piyasası büyüdükçe, sadece bir veya iki ölçüme güvenmenin, neler olup bittiğinin tam hikayesini her zaman ortaya çıkaramayacağını gösteriyor.

Blockchain veri firması Glassnode’dan gelen veriler, tüm borsalardaki bitcoin dengesinin Temmuz ayının son dört gününde 2.587 milyondan %4.1 düşüşle 2.48 milyona düştüğünü gösteriyor.

İlgili: Pazar Sargısı: Bitcoin Eter’den Düşük Performans; Önümüzdeki Kripto Vergisi?

Piyasanın düşüşe ilk tepkisi olumluydu çünkü geçtiğimiz Eylül ayında tüm borsalarda tutulan bitcoin sayısındaki düşüş aynı zamanda bir fiyat artışı olarak geldi.

Varsayılan mantık basittir: Yatırımcılar, bitcoin varlıklarının uzun vadeli değeri konusunda daha fazla yükselişe geçtiğinden, daha fazla BTC borsalardan, potansiyel olarak soğuk depo cüzdanlarına taşındı.

Ancak analistler verilere daha yakından baktıktan sonra, özellikle son düşüşün öncekinden çok daha keskin olduğu göz önüne alındığında, düşüşün mutlaka sadece yükseliş hissini yansıtmayabileceğini söylediler.

Bağımsız bir blok zinciri veri analisti olan Willy Woo, CoinDesk’e “Sadece bir boyutta neler olduğunu bilmek gerçekten zor” dedi. “Ağ değiştikçe, ölçüm çubuğu da onunla birlikte çalışır.”

İlgili: Altyapı Tasarısı Savaşında Kısmi Zafer

Gerçekten de, piyasa düşüşü fark etmeye başladığında, örneğin kripto borsası Kraken, geçen hafta borsasındaki bitcoin bakiyesindeki düşüşün, başlangıçtaki heyecanın bir kısmını hemen azaltan dahili transferlerinin sonucu olduğunu açıkladı.

Blockchain veri firması Chainalysis baş ekonomisti Philip Gradwell, “Düşüşün tamamen borsaların iç transferlerinden kaynaklanmadığını doğrulayamıyoruz” dedi. “Bazıları, ancak hepsi değil ve gerçek para çekme olup olmadığını görmek için potansiyel para çekme işlemlerinin daha uzun süre gözlemlenmesi gerekiyor.

“Bu, geçmişte çok eskilere dayanan döviz bakiyeleri hakkında kesin açıklamalar yapmayı oldukça zorlaştırıyor” diye bitirdi. “Bunu anlamak için bir iyileştirme üzerinde çalışıyoruz.”

Blockchain veri firması Kaiko’da araştırma lideri olan Clara Medalie, hangi adreslerin bir borsaya ait olduğunu söylemek kolay olsa da, borsalarla ilişkili tezgah üstü (OTC) masaları ve brokerler gibi birçok varlığın çok sayıda para aldığını söyledi. bitcoin.

Medalie, “Dolayısıyla, bir borsa çıkışını gerçekten ölçmek zordur çünkü bu transferler çok iyi bir şekilde diğer borsalara veya ticaret masalarına veya sadece aynı borsadaki adresler arasında gönderilebilir.” Dedi.

Boğa, ancak muhafazakar bir şekilde boğa
Bununla birlikte, bazıları, diğer birkaç blok zinciri veri metriğine de bakarak, geçen hafta bitcoin’in borsalardaki bakiyesindeki düşüşün hala büyük ölçüde bir yükseliş piyasası hissini yansıtabileceğini savunuyor.

Woo, CoinDesk’e geçen hafta düşüş gerçekleştiğinde, küçük, orta ve büyük miktarlarda bitcoine sahip kohortların varlıklarının arttığını ve hem bitcoin balinaları (büyük sahipleri) hem de daha küçük yatırımcılar tarafından bazı agresif alımlar gösterdiğini söyledi.

CoinDesk’in bildirdiği gibi, alım satım için mevcut olan gerçek BTC sayısı, yatırımcılar tarafından artan istifleme ve yıllar içinde mayınlı BTC’nin kalıcı kaybı nedeniyle, bitcoin’in mevcut arzından 18.77 milyon veya 21 milyon sınırının %89’undan çok daha düşüktür. Borsalardaki BTC bakiyesindeki düşüş ve sahiplerinin cüzdan adreslerindeki BTC bakiyelerindeki artış, bazı coinlerin borsalar dışında alıcılara satıldığını gösteriyor.

Woo, “Balinaların en büyüğü, daha önce ayrı ayrı varlıklar olarak düşünülen borsalar olabilir, ancak şimdi aslında bunların baştan beri borsa olduğunu keşfettik” dedi. “’Karidesler (bir BTC’den az Bitcoin sahipleri) ve daha küçük balinaların hepsi varlıklarını artırdı… Bu adamların borsa olması pek mümkün değil, bu yüzden borsaların gerçek olduğunu gösteren coinlerin çoğunu doğrular.”

Glassnode’dan alınan verilerin gösterdiği gibi, son iki hafta içinde, bakiyesi 100 ile 1.000 BTC arasında olan ve 100.000 BTC’den fazla bakiyesi olan kuruluşlar dışında, farklı miktarlarda BTC’ye sahip kuruluşların elindeki toplam dolaşım arzı arttı.

CoinDesk araştırma görevlisi George Kaloudis, “Böyle büyük çıkışlar gördüğümde, tüccarların ‘fiyatı beğendiğini’ ve daha uzun bir süre boyunca tutmaya istekli olduklarını düşünüyorum” dedi. “Kesinlikle yatırımcıların, fonları likidite için borsalara geri taşımanın sürtüşmesi göz önüne alındığında, kısa vadede fırtınayı atlatmaya daha istekli olduklarını gösteriyor.”

Tercih edilen borsalardaki değişiklikler
Chainalysis tarafından yapılan analize dayalı olarak borsalardaki bitcoin bakiyesi çıkışları da duruma göre bir durumdur ve bazı yatırımcıların ve tüccarların alım satım ve diğer kripto faaliyetleri için tercih ettikleri platformları değiştirmiş olabileceğinin bir göstergesidir.

Aşağıdaki grafiğin gösterdiği gibi, kriptodan kriptoya borsalarda tutulan bitcoin sayısındaki düşüş, Ma’dan beri kriptodan fiat borsalarındaki bitcoin bakiyelerindeki düşüşten çok daha dikti.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *