«
Kosova

Kosova hükümeti, bu kış elektrik kesintileriyle başa çıkma önlemlerinin bir parçası olarak ülkedeki kripto madenciliği faaliyetlerini askıya almaya karar verdi. Hareket, elektrik talebi ve arzı arasındaki uçurumu kapatmakla görevli özel bir meclis komitesi tarafından önerildi.

Kosovalı Yetkililer Gerekli Enerjiyi Tasarruf Etmek İçin Kripto Madenciliğini Yasakladı

Priştine’deki yürütme gücü, Güneydoğu Avrupa’da kısmen tanınan bir cumhuriyet olan Kosova’da enerji yoğun dijital madeni para basımını durdurmak için harekete geçti. Yerel basında çıkan haberlere göre, ülke soğuk kış aylarında elektrik kesintisi yaşıyor.

Kosova Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli Salı günü kripto madenciliği operasyonlarının durdurulduğunu duyurdu. Gazeta Express tarafından aktarılan açıklamasına göre, karar, ülkenin yasama organı tarafından oluşturulan “Enerji Temini için Acil Durum Önlemleri” konulu Teknik Komite’nin tavsiyesi üzerine alındı.

DTT Net’in bildirdiğine göre, kısıtlamalar geçen hafta Kosova parlamentosunda kabul edildi. Soğuk kış aylarında artan elektrik talebi nedeniyle Kosova’da elektrik kesintileri yaşanıyor ve yetkililer enerji krizini azaltacak çözümler bulmaya çalışıyor.

Bakan Rizvanolli, Kosova’nın kolluk kuvvetlerinin kripto madenciliği tesislerini bulma ve dijital para madenciliğini durdurma çabalarına katılacağını da sözlerine ekledi. “Bu eylemler, Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarına daha fazla yük olmadan enerji krizinin üstesinden gelmek için elektrik üretim kapasiteleri, enerji iletim veya dağıtım kapasitelerindeki olası beklenmedik veya uzun vadeli eksiklikleri ele almayı amaçlıyor” dedi.

Hükümet, elektrik açığını kapatmak için Aralık ayında 60 günlük olağanüstü hal ilan ederek enerji ithalatına kaynak ayırmasına ve elektrik kesintisi uygulamasına olanak tanıdı. Kosova’nın enerji ihtiyacı çoğunlukla kömürle çalışan santrallerinden karşılanıyor.

Ancak kış aylarında talep arzı aşıyor ve Kosova Enerji Dağıtım Sistemleri şirketi kıtlığı ithalatla kapatmak zorunda kalıyor. Aynı zamanda Gazeta Express, küresel enerji krizinin uluslararası piyasada elektrik fiyatlarında muazzam bir artışa yol açtığını belirtiyor.

Kosova, özellikle birkaç belediyedeki tüketicilerin 20 yılı aşkın süredir elektrik için hiçbir ödeme yapmadığı Sırp ağırlıklı kuzey kesiminde, madenciliğin popülaritesinin kripto fiyatlarıyla arttığını gördü. Balkan Insight, bu yılın başlarında, Priştine’deki Arnavut kontrolündeki hükümetin, yetkililer kalıcı bir çözüm bulmaya çalışırken ülkenin kamu hizmetine bu faturaları altı ay daha karşılaması talimatını verdiğini bildirmişti.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *