«
Dolandırıcılık

1.500’den fazla Türkiye vatandaşı, kendilerine büyük kar vaat eden bir Dogecoin (DOGE) dolandırıcılığında 119 milyon dolardan fazla para kaybettiler.

İddiaya göre, dolandırıcılık operasyonu, adı “Turgut V” olan kimliği belirsiz bir kişi ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Kendisinin, Dogecoin madenciliği ile yüzde 100 yatırım getirisi vaat ettiği açıklandı. Dogecoin dolandırıcısı, yatırımcılara lüks mülklerde yüz yüze ve Zoom aramaları aracılığıyla büyük getiriler elde edeceklerini söylemiş.

Turgut V, mağdurlara DOGE satın aldırdıktan sonra, kendisine teslim etmelerini sağlamış. Bu teslim edilen Dogecoin’lerin madencilik operasyonlarında kar sağlamak için kullanılacağını söylemiş. İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde yaşayan dolandırıcılık mağdurları, avukatları aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Dolandırıcılık operasyonu, Turgut V’nin ortadan kaybolması ardından ortaya çıktı. Bir mağdur basına “sistemin dört ay çalıştığını” ve “Her şeyin yolunda gittiğini” söyledi.

Türkiye’de kripto para bazlı dolandırıcılıklar git gide artıyor

Türk Lirasının değerindeki düşüşün ardından, Türkiye’de kripto paralara yapılan yatırımlar hız kazandı. Bu, beraberinde kripto para dolandırıcılıklarının da saysını arttırdı. Nisan ayının sonunda, Türk kripto borsası Thodex’in çöküşüyle ​​ilgili altı şüpheli hapse girmişti. Borsa, o ayın başlarında para çekme hizmetlerini aniden durdurmuştu. Kullanıcıların yatırımları ise platformda mahsur kalmıştı. Ayrıca Nisan ayında, Türk Vebitcoin borsasının dört çalışanı, Vebitcoin’in faaliyetlerini durduracağını açıklamasından sadece bir gün sonra dolandırıcılık iddiaları nedeniyle tutuklanmıştı. Bu sefer ise, 1500’den fazla insan Dogecoin madenciliği yüzünden dolandırıldı. Küçükçekmece ilçesi Cumhuriyet Başsavcılığı, Turgut ve 11 ortağının bulunması için dolandırıcılık kapsamında soruşturma başlattı. Yetkililer ayrıca, Turgut V ve eşi “Gizem N’ye ülke dışına çıkma yasağı getirdi.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *