«
Uk-Police

İngiliz dedektifler, uluslararası bir kripto para dolandırıcılığının operatörlerinden 22.25 milyon dolar ele geçirdi. Ele geçirilen eşyalar arasında 9,5 milyon dolar değerinde ethereum içeren bir USB bellek de vardı. Polis şimdi paralarını iade etmek için bu dolandırıcılığın kurbanlarıyla iletişime geçmeye çalışıyor.

İngiltere Polisi USB Bellekteki Kriptoyu Ele Geçirdi
İngiltere’nin Greater Manchester Polisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ekonomik Suç Biriminin “bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto para birimi olan büyük miktarda ethereum” içeren bir USB belleğe el koyduğunu duyurdu.

USB bellek, polisin 23 yaşında bir erkek ve 25 yaşında bir kadını dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından tutuklamasının ardından keşfedildi. İkili, soruşturma kapsamında serbest bırakıldı.

Duyuru detayları:

Uzman memurlar, planı yürütenlerin sınırlı bir süre Manchester’da bulunduklarına dair istihbarat aldı ve onları takip ederek, 9,5 milyon dolarlık çalıntı ethereum içeren şifreli bir USB belleği kurtardı.

Polis, birkaç gün sonra bir “kriptograf güvenlik kasası” ve “ona erişim kodu” bulunduğunda 12.7 milyon dolar daha ele geçirildiğini söyledi. Ekonomik Suç Birimi, dolandırıcılardan toplam 22,25 milyon dolar ele geçirildiğini doğruladı. Yazma sırasında ETH 3.231 dolardan işlem görüyor.

Dolandırıcılığın kurbanları İngiltere, ABD, Avrupa, Çin, Avustralya ve Hong Kong’da bulunuyordu. Polis, “hayat tasarrufları da dahil olmak üzere, kripto para biriminde yapılan işlemleri depolayan ve kaydeden ve hareketlerini ve değerlerini onaylayan Binance Akıllı Zinciri kullanarak çevrimiçi tasarruf ve ticaret hizmeti olduğunu düşündükleri şeye para yatırdılar” dedi.

Önemli miktarda para yatırıldıktan sonra, dolandırıcılar web sitelerini kapattı ve fonları kendi hesaplarına aktardı.

Polis detaylandırdı:

Toplam, çalınan kripto para biriminin %90’ına tekabül ediyor ve şimdi, bazıları hala bilinmeyen ve dünya çapında bulunan hak sahipleriyle yeniden birleştirmek için çalışmalar başladı.

Dedektif Başmüfettişi Joe Harrop şu yorumu yaptı: “Bu platformlarda yer alan herkesi son derece dikkatli olmaya çağırıyoruz ve birikimlerini riske atabilecek hala önemli güvenlik açıkları ve riskler olduğunu biliyoruz.”

İngiltere polisi son zamanlarda kripto para birimlerine el koyma konusunda aktif. Temmuz ayında Metropolitan Polisi, birkaç hafta önce 114 milyon sterlinlik kriptoya el koyduktan sonra kara para aklama soruşturmasının bir parçası olarak 180 milyon sterlinlik kripto paraya el koydu.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *