«
Imf-Bay-Bilen

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto paraların bankacılık sektörü üzerinde baskı oluşturma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Yeni bir raporda IMF, teknolojik yeniliğin finansal hizmetleri değiştirdiğini söyledi. Rapor, kripto para ekosisteminin banka mevduatlarına veya mevcut kredi seçeneklerine ana akım bir alternatif haline gelmesi durumunda bankacılık sektörünün pazar payını kaybedebileceğini belirtiyor.

IMF durumu şöyle açıklıyor:

“Kripto para borsalarında veya özel cüzdanlarda tutulan stabilcoin’ler aracılığıyla banka mevduatları için daha güçlü rekabet, yerel bankaları daha az istikrarlı ve daha pahalı yatırım kaynaklarına itebilir.

Net faiz gelirindeki doğrudan kaybın ötesinde, müşteri ilişkilerinin ve işlemlere ilişkin verilerin kaybı da müşteriler için kredi riski değerlendirmesini ve müşterilere hedeflenen ürünleri sunma yeteneklerini zayıflatacaktır.”

IMF ayrıca, kripto para ekosisteminin tüketici dolandırıcılığı riski içerdiği konusunda uyarıyor ve özellikle Shiba Inu (SHIB) gibi “meme token’lerine” karşı uyarıda bulundu.

“Çoğu kripto para oldukça değişken, spekülatif varlıklardır. Son zamanlardaki dikkate değer bir örnek, yatırımcıların “meme token’lerine” artan ilgisiydi… Bu token’lerin bazıları spekülasyon amacıyla oluşturuldu ve fiyatları sosyal medya trendlerinden büyük ölçüde etkilendi.

Buna bağlı olarak, yatırımcıların ayrıca, düzenlenmiş menkul kıymetler piyasalarında daha az yaygın olan bir şey olan token’lerin varlığının sona ermesinden kaynaklanan kayıplarla karşı karşıya kalması muhtemeldir. Örneğin, zaman içinde çeşitli borsalarda 16.000’den fazla token listelendi, ancak bugün sadece yaklaşık 9.000 tanesini varlığını sürdürüyor.”

IMF, kripto paraların yerleşmiş finansal sistemler üzerindeki potansiyel etkisi hakkında uyarılar yayınlayan tek kurum değil. Geçen hafta, FED (ABD federal bankası) araştırmacıları, dijital varlıkların ABD dolarının üstünlüğü için bir tehdit oluşturabileceğini açıklamışlardı.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *