«
What-Is-Hard-Fork

“Çatal” terimi er ya da geç kripto dünyasında yolunuza çıkıyor. “Sert” ve “yumuşak” çatallar var – ama bu tam olarak nedir?

Özet olarak, hard fork, geriye dönük uyumlu olmayan bir konsensüs kuralları güncellemesidir. Kulağa kolay geliyor, ama bu ne anlama geliyor? Kısacası, Hard Fork’a katılmak isteyen, yeni kurallara uymak zorundadır. Hala eski kurallara uyan tüm kullanıcılar yeni ağda değil. Yeni kurallarla oybirliği, uygun yazılımlarla Blockchain kozmosunda sembolize edilir. “Yeni kurallara bağlı kalmak” için katılımcıların kripto yazılımlarını güncellemeleri gerekiyor. Bu bir cüzdan veya madencilik istemcisi olabilir. Yeni yazılım otomatik olarak yeni kurallara uyar. Önemli: Hard fork’a katılım “opt-in”dir, yani aktif olarak bir şeyler yapmanız gerekir – yeni fikir birliği kurallarını aktif olarak kabul edin. Güncelleme yapmayan herkes eski bir zincirde kalacaktır. Şu anda bununla ilgili daha fazla.

Vejetaryen – Et Yiyen = Sert Çatal

Gerçek dünyadan bir örnek kullanarak, Bitcoin ve Blockchain’den uzak bir hard fork düşünün:

“Et yemiyoruz” (fikir birliği) kuralı üzerinde toplu olarak hemfikir olan bir grup vejetaryen düşünün. Şimdi grubun bir kısmı fikrini değiştiriyor ve et de yemek istiyor. İnsanlar bir araya gelir ve hard fork yapmaya karar verirler. “Biz de et yeriz” yeni kuraldır. Tabii ki, insanların indirebileceği bir yazılım yok. Örnekte, güncelleme daha çok “Ete izin verilir” fikri olacaktır. Bununla birlikte, analoji şudur: kurallarını güncelleyen, artık eski protokolle (veya eski kurallarla) uyumlu değildir. Bir vejeteryan yine de etli bir yemeği reddederdi.

Sert çatal, zincir bölünmesi anlamına gelir

Hard Fork’un bir başka özelliği daha: Blockchain bölünür. Belirli bir blok yüksekliğinde bir hard fork etkinleştirilir. Yani yeni yazılımda “X blok numarası gelince yeni kurallara uyun” şartı getirildi. Yazılımın güncellenmesinin nedenlerinden biri de budur. Bu koşul, X bloğundan itibaren yeni kuralların geçerli olduğu anlamına gelir. Block X zamanında eski kurallara bağlı kalan herkes eski bir zincirde kalır. Bunu, belirli bir andan itibaren artık aynı şekilde işlemeyen paralel bir evren olarak hayal edin. Her iki zincir de aynı kaynaktan gelir ancak zamanla gelişir.

Bu aynı zamanda çift madeni paranın nedenidir. Eski zincirde – Hard Fork’un önünde – parası olanlar, yeni çatalda da o paraya sahipler; ve hala eski. Jeton sayısı bazı şekillerde ikiye katlandı. Bu, fiyatın iki katına çıkacağı anlamına gelmez – aslında, bunun bir hard fork’tan sonra ilk önce yarıya inmesi gerekir.

Dolayısıyla hard fork, geriye dönük uyumluluğa izin vermeyen kurallarda yapılan bir değişikliktir. Bu nedenle, hard fork durumunda blok zinciri bölünür. Eski blok zinciri hala eski kurallar altında var.

Bilinen hard fork örnekleri

Bu noktada, Krptoindustrie’den iyi bilinen iki Hard Fork örneği aydınlatılıyor:

Ethereum: DAO hack 150 milyon ABD dolarını “kaybetti”. Ethereum Vakfı, hack gerçekleşmeden önce zamanda geriye gitmeye karar verdi. Bu, ETH konsensüs kurallarına göre değildi. Sert çatalın tanıtılması gerekiyordu. Ethereum (ETH), o zamandan beri yeni zincirdir; Ethereum Classic (ETC), DAO hack’ini geri almayan eski zincirdir.

Bitcoin Cash: Blok zincirinin ölçeklendirilmesi için Bitcoin Unlimited, blok boyutunun büyütülmesini talep etti. Konsensüs kuralları, Bitcoin’deki blok boyutunu 1 MB ile sınırladı. Bitcoin Cash (BCH), bu parametreyi yükselten bir hard fork’tur; Bitcoin (BTC) eski zincirdir (İngilizce = Eski Zincir).

Hard fork’un ne olduğu ve ne yaptığı açık olmalıdır. Ancak, hard fork’ları talep etmek her zaman kolay değildir. Ayrıca, aynı adla bir projeyi Hardfork yapmak istiyorsanız çoğunluk şarttır. Aksi takdirde, Bcash Camp’e (Bitcoin Cash) hızlı bir şekilde inersiniz.

Vejetaryen ya da etobur, herkes kararı kendisi vermek zorundadır. Daha da önemlisi, yazılım hangi kuralların izleneceğini belirler.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *