«
Fantom

Eski ödeme işleme sistemleriyle eşit olmak için blok zincirlerinin, güvenlik ve ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden yüksek ölçeklenebilirlik elde etmesi gerekir. Katman 1 çözümleri, yüksek ölçeklenebilirlik ve güvenliğe sahip bağımsız blok zinciri ağlarıdır, oysa Katman 2 çözümleri, bir ana blok zincirinin üzerine oturan yan zincirlerdir.

Tüm bu çözümler arasında Fantom, blok zinciri ölçeklenebilirliği için en umut verici katman 1 çözümüdür.

Fantom, akıllı sözleşme desteğine sahip, merkezi olmayan, açık kaynaklı, izinsiz bir blok zinciridir. Merkezi olmaması, güvenliği ve ölçeklenebilirliği, diğer blok zincirlerin yanı sıra herhangi bir geleneksel bankacılık sisteminin beğenisine rakip olur.

Bu yazıda Fantom’un diğer blockchain çözümlerinden üstün olmasının nedenlerini özetledik.

Kolay Katılım
Fantom’un yerel jetonunu – FTM’yi satın almak ister misiniz? Binance, Bitfinex, Gate.io veya Gemini gibi popüler borsalara gidin ve satın alma işleminizi yapın. Fantom ekosisteminin bir parçası olmak işte bu kadar kolay.

Diğer katman 1 veya katman 2 blok zincirleri, zorlu bir katılım sürecine sahiptir. İlk olarak, bu blok zincirlerin yerel tokenlerini satın almak için bir köprü kullanmanız gerekir. İkincisi, bazı durumlarda jetonlarınızı en az 7 gün boyunca kilitlemeniz gerekir.

Fantom’da durum böyle değil. Köprü yok. Kilitleme süresi yok. Diğerlerinin yanı sıra Binance, Bitfinex gibi popüler blok zincirlerinden FTM jetonlarını doğrudan satın alabilirsiniz.

Anında İşlemler
Fantom, kendisini en hızlı blok zinciri ağı olarak kurmak için her zaman güncelleniyor.

Fantom blok zincirindeki önceki işlemler, diğer blok zinciri çözümlerinden çok daha hızlı olan 1-2 saniye içinde onaylandı.

Nisan 2021’deki Go-Opera güncellemesi sayesinde Fantom blockchain artık işlemleri bir saniyeden daha kısa sürede işleyebilir. Bunu göz önünde bulundurarak Amazon, Fantom’u en hızlı blok zincirlerinden biri olarak kabul etti.

Sıfıra Yakın İşlem Ücretleri
Fantom blok zincirindeki işlemler bir sentin bir kısmına mal oluyor. Daha kesin olmak gerekirse, Fantom’da işlemlerin maliyeti yaklaşık 0,001 ABD dolarıdır. Fantom, süper düşük, süper hızlı işlemlerle sektördeki öncüllerinin ve diğer blok zincirlerinin çok önündedir. Bu, diğer tüm blockchain çözümlerinin başarmak için uğraştığı bir şeydir.

Güçlü Güvenlik
Fantom’da işlem yapmak bu kadar az maliyetliyse, ağı dolandırmak için birçok spam işlemi olacağını merak edebilirsiniz.

Ancak Fantom son derece güvenlidir.

2. katman yan zincirlerinden farklı olarak Fantom, güvenlik için ana blok zincirine bağımlı değildir. Fantom bir katman-1 blok zinciridir ve bu nedenle yerel güvenlik protokolüne sahiptir.

Fantom blockchain ağının güvenliğini sağlamak için 50 doğrulayıcıya sahiptir. Doğrulayıcı düğümlerini çalıştırmak için doğrulayıcıların en az 1.000.000 FTM’yi kilitlemesi gerekir. Doğrulayıcılar, FTM varlıklarını kilitleyerek, bahis ödülleri karşılığında Fantom ağının güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.

Ayrıca Fantom, doğrulayıcıların ve yetki verenlerin yönetişim belirteci olarak FTM kullanarak ağ parametrelerinde oy kullanabilecekleri şeffaf bir zincir üstü yönetişim modeline sahiptir. Oylama sürecinde 1 FTM, 1 oya eşittir.

Geliştirici Dostu
Fantom blok zinciri, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile tamamen uyumludur. Bu nedenle Fantom, Ethereum blok zinciri ile uyumlu tüm akıllı sözleşme dillerini destekler. Diller hem Solidity hem de Vyper’ı içerir.

Ayrıca Fantom, geliştiricilere daha fazla esneklik sağlayan Comos SDK ile de uyumludur.

Tüm bunlar sayesinde, geliştiricilerin Fantom’da uygulama dağıtmak için yeni programlama dilleri öğrenmelerine gerek kalmıyor. Bu dağıtım kolaylığının üstesinden gelmek için Fantom, Ethereum ile aynı geliştirici araçlarını sağlar. Fantom’un ayrıca yerel blok gezgini FTMScan vardır.

En önemlisi, Fantom EVM uyumlu olduğundan, geliştiricilerin mevcut Ethereum dApp’lerini Fantom’a aktarmalarını kolaylaştırır.

Güçlü Topluluk
Fantom gelişen ve aktif bir topluluğa sahiptir. Topluluk katılımından bahsetmişken, Fantom’daki yerel dApp’lerin çoğu topluluk üyeleri tarafından geliştirilmiştir. Fantom’daki topluluk üyeleri ve geliştiriciler birbirleriyle rekabet etmek yerine, bütün bir topluluk olarak birlikte ilerleyerek birbirlerine yardım eder ve destekler.

Uzmanlar Tarafından Desteklenir
Fantom, tam yığın blok zinciri geliştiricilerinden oluşan deneyimli bir ekibe sahiptir. Fantom, yerel bir konsensüs algoritması oluşturmaktan ara yazılım çözümlerine ve tam teşekküllü yazılıma kadar hepsini oluşturdu.

Web sitelerine göre Fantom, çeşitli uzman mühendisler, bilim adamları, araştırmacılar, tasarımcılar ve girişimcilerden oluşan bir ekibe sahiptir.

Fantom’un DeFi mimarı ve danışmanı, kripto alanındaki en etkili isimlerden biri olan Andre Cronje’dir. 20 yıllık yazılım geliştirme tecrübesine sahiptir. Andre, Yearn Finance’i yaratmasıyla tanınır ve SushiSwap dahil olmak üzere diğer büyük DeFi projelerine katkıda bulunmuştur.

Fantom, blockchain üçlemesine meydan okuyan bir trend belirleyici haline geldi. Bilmeyenler için, blockchain üçlemesi, bir blockchain’in bu üç yönden birini feda etmeden ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik elde edemeyeceğini söylüyor.

Görünüşe göre Fantom üçüne de ulaştı: ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *