«
Fantom-Kapak-Resmi

Fantom (FTM), DAG tabanlı bir akıllı sözleşme platformudur. En temel amacı halka açık dağıtılmış defter teknolojilerinin ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm getirebilmektir. Bu bağlamda platform, mevcut DAG tabanlı protokollerin geliştirilmiş bir sürümünü kullanarak geleneksel blok defteri tabanlı depolama altyapısından ayrışmayı planlamaktadır.

Yeni bir protokol olan Fantom, Lachesis Protokolü’nü benimsemiştir ve bu protokolün Fantom Opera Zinciri’ne entegre edilmesi amaçlanmaktadır. Fantom, dünyadaki tüm işlem araçları arasında uyumluluk sağlamayı hedeflemektedir. Olay bloklarının topografik sıralamalarını elde etmek için ise Lamport adı verilen zaman damgalarını kullanmaktadır.

Fantom Baybilen Kripto Haber

DAG Nedir?

Açılımı “Directed Acyclic Graph” olan DAG, yönlendirilmiş döngüsel grafik anlamına gelmektedir. Tek bir yönde ve asla tekrarlamayacak bir veri yapısıdır. DAG temelli kripto paralarda, yapıdaki her node farklı bir işlemi temsil etmektedir. DAG’da Blokzincir’dekine benzer bir blok kavramı yoktur. Ayrıca veritabanını büyütmek için de mininge gerek yoktur. Blokzincir’in işleyiş mantığı olan işlemlerin bloklar halinde bir araya getirilmesi mantığının yerine DAG’da, her işlemin bir diğerinin üzerine inşa edilmesi mantığı vardır. Ağın spamlenmediğinin güvencesini vermek ve daha önceki işlemleri doğrulamak üzere node bir işlem gönderdiğinde Proof of Work (PoW) süreci tamamlanır.

 

Fantom (FTM) Coin’in Özellikleri

  • Kripto para borsalarında alınıp satılabilir ve diğer kripto para birimleri ile takas edilebilir.
  • Ödeme aracı olarak kullanılabilir.
  • Stake edilebilen kripto paralar arasındadır ve doğrulayıcı node ile stake sürecine dahil olunabilir.
  • Alım-satım veya takas işlemlerinde maximum iki dakika içinde onay sunmaktadır.
  • FTM tokeni çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere iki cüzdan sürümünde de saklanabilir.
  • DeFi paketlerinde teminat olarak kullanılmaktadır.
Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *