«
Jpmorgan

JPMorgan analistleri NFT sanatçılarının ve koleksiyonerlerinin Ethereum ağından uzaklaştığını söyledi. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analist ekibine göre rakip Blockchain’ler ETH’nin pazar payını bölüşüyor.

 

Bu altcoin projeleri Ethereum (ETH)’un payını bölüşüyor

JPMorgan, Ethereum’un yüksek işlem ücretleri nedeniyle NFT sektöründeki Solana gibi rakiplerine karşı zayıflayabileceğini söyledi. Bankanın Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistlerine göre, Ethereum’un NFT ticaretindeki hacim payı 2021’in başında yaklaşık %95’ten yaklaşık %80’e düştü. Panigirtzoglou, geçen hafta müşterilere gönderilen bir notta, DeFi için oluşturulmuş uygulamalara atıfta bulunarak şunları söyledi:

”DeFi uygulamalarına benzer şekilde, tıkanıklık ve yüksek gas ücretleri NFT uygulamalarını diğer Blockchain altyapılarını kullanmaya teşvik ediyor. NFT payının kaybı 2022’de daha sürdürülebilir görünmeye başlarsa, bu Ethereum’un değerlemesi için daha büyük bir sorun haline gelir.”

 

 

Solana gibi daha yeni Blockchain’ler artık çok daha düşük işlem ücretleri ile NFT geliştiricilerini cezbetmek için harekete geçiyor. JPMorgan, Wax veya Tezos gibi diğer ağların da liderlik için mücadele ettiğini söyledi. DeFi uygulamaları, aracılara ihtiyaç duymadan finansal işlemler gerçekleştirmesine “akıllı sözleşmeler” aracılıyla olanak tanır. Bununla birlikte, hem NFT’ler hem de DeFi söz konusu olduğunda, Ethereum açık ara baskın Blockchain olmaya devam ediyor. Coinbase analistlerinin geçen haftaki tahminlerine göre, Ethereum ağına kilitlenen projelerin toplam değeri yaklaşık 156 milyar dolar. Bu, sonraki 10 ağın toplamının neredeyse iki katı.

 

  • Dev TVL hacmine rağmen Ethereum, yüksek gas ücretlerine çözüm bulmak için yoğun çalışıyor. Ancak, ağa daha fazla kapasite eklemeyi amaçlayan “sharding” olarak bilinen önemli bir ağ yükseltmesi 2023’ün başlarına kadar yapılmayacak.
Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *