«
El-Salvador-Bitcoin

El Salvador, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul ederek, diğer Orta Amerika ülkeleri tarafından takip edilebilecek bir örnek oluşturuyor.

Spesifik olarak, bu ülkeler, bitcoin’in yasal ihale olarak benimsenmesinin havale maliyetini düşürüp düşürmediğini görmek için bekliyor. Özellikle, Bank of America’nın yakın tarihli bir raporu, durumun böyle olacağını tahmin ediyor. Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası (CABEI) başkanı Dante Mossi, “Havalelerin maliyeti önemli ölçüde düşerse… diğer ülkeler muhtemelen bu avantajı arayacak ve benimseyecek” dedi.

Bölgesel kalkınma bankasına göre, havaleler milyonlarca insan için önemli bir gelir kaynağıdır. Banka hesaplarına veya kredi kartlarına erişimi olmayan bölgedeki birçok kişi, yurtdışındaki akrabalarından eve gönderilen paraya güveniyor. Mossi, planı finansal katılımı artırmak için “bu dünyanın dışında bir deney” olarak nitelendirdi.

CABEI desteği
Bölgesel kalkınma bankası olarak CABEI, kripto para biriminin uygulanması konusunda El Salvador’a teknik yardım sağlıyor. Özellikle, bu tür bir yardım, çevresel ve şeffaflık sakıncalarını öne süren Dünya Bankası tarafından teklif edilmemişti.

CABEI, potansiyel olarak bölgedeki diğer ülkelere de fayda sağlayabileceğinden, bu yardımı sağlamak için “güvenlik yükümlülüğü” bulunduğunu ekledi. Mossi, bunun nedeninin, en çok havale alan Orta Amerika ülkelerinin bitcoin kullanmayı en çok tercih eden ülkeler olması olduğunu söyledi. Mossi, “Guatemala, Honduras ve El Salvador, Bitcoin’in benimsenmesi havale gönderme maliyetini düşürürse en çok kazanacak ülkelerdir” dedi.

kripto para havaleleri
Autonomous Research’e göre, şu anda kriptodaki küresel sınır ötesi havale hacmi %1 seviyesinde. Bununla birlikte, kriptonun yakında yıllık küresel havalelerde 500 milyar doları aşan daha büyük bir dilimi oluşturması bekleniyor.

Latin Amerika’nın en büyük kripto platformu Bitso, geçen yıl yaklaşık 1,2 milyar dolarlık havale işlemi yaptığını bildirdi. Bu, ABD ve Meksika arasındaki yıllık havale hacminin %2,5 ila %3’ü kadardı. Bu arada, havalenin de yaygın olduğu Hindistan ve Vietnam gibi gelişmekte olan pazarlarda kripto kullanımı da artıyor.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *