«
Doge-Shıba

2022 kripto para piyasası için iyi başlamadı. Bitcoin ve Ethereum dahil tüm büyük kripto paralar ciddi kayıplar yaşıyor. Dogecoin, Shiba ve diğer şaka coinler dip seviyelerine yakın. Shiba yatırımcıları, Shib fiyatının 1 sente ulaşmasının hala mümkün olup olmadığını merak ediyor.

Dogecoin ve Shiba Inu gibi “aya gideceği” düşünülen şaka coinleri “dünyaya dönüş” yolculuğuna acı bir şekilde başlamış gibi gözüküyor.

Gerçek hayatta herhangi bir kullanım alanı olmayan Dogecoin ve Shiba Inu gibi şaka coinler, geçen yılın sonlarında ulaşılan rekor fiyat seviyelerinden sonra geri çekilme yaşadı ve sektörün liderleri Bitcoin veya Ethereum’dan daha sert darbe aldılar. Doge, Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 74 sentten bugüne yaklaşık %80 düştü. Shiba ise, Ekim sonunda ulaştığı zirveden bu yana %65’ten fazla düşüş yaşadı.

Bu coinlerin sadece fiyatları değil, ticaret hacimleri de düştü, şimdi milyarlar yerine milyonlarla ölçülmekteler. Bir zamanlar çoğunluğu küçük yatırımcılardan oluşan bir ordu insanı büyük bir hevesle bu coinleri satın almaya yönlendiren şakalar ve espriler yerini bir miktar hüzüne bırakmış gibi.

Çılgınlık Doge ile başlamıştı. 2013 yılında bir grup yazılım mühendisi tarafından hayata geçirilen Dogecoin, kripto paralara olan ilginin artması ile yükselişe geçmişti. Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın da sahiplenmesi ile Dogecoin’in fiyatı uçuşa geçmişti. Doge’nin popülaritesi, Shiba Inu, Baby Shiba Inu ve Musk’ın evcil hayvanının adını taşıyan Floki dahil olmak üzere köpek cinsine dayalı yeni tokenlerin yaratılmasına ilham verdi.

Şu an yaşanan kripto piyasasındaki düşüşle birlikte, şaka coinlere olan ilgi de azaldı. Bu ilgi azalması akıllara şu soruyu getiriyor; Dogecoin, Shiba Inu gibi şaka koinlerin dönemi kapandı mı? 2022 bakalım ne gösterecek.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *