«
Dogecoin

Merkezi olmayan likidite protokolü Thorchain, meme kripto para birimi Dogecoin için destek ekledi. Bu, merkezi borsalara güvenmeden meme coini, Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer desteklenen kripto para birimleriyle takas etmeyi mümkün kılıyor. Thorchain, Uniswap gibi popüler DEX’lere benzer şekilde çalıştığı anlamına gelen otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanıyor.

Bununla birlikte, önemli fark, “wrapped Bitcoin” (wBTC) veya “wrapped ETH” (wETH) gibi yapay sentetik sürümleri yerine gerçek kripto para birimlerinin ticaretine izin vermesidir. En önemlisi, Dogecoin sahipleri artık ilk kez likidite sağlayarak getiri elde edebiliyor.

İlk olarak 2018 yılında anonim geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından başlatılan Thorchain, Nisan ayında blok zincirini piyasaya sürdü.  Temmuz ayında Thorchain, bir ay içinde bir dizi saldırıya maruz kaldıktan sonra ateş altında kaldı. Protokolün tokeni RUNE, saldırılar nedeniyle engellendi, ancak daha sonra toparlanmayı başardı. Saldırılardan kaynaklanan serpintileri azaltmak için ağın geçici olarak durdurulması gerektiği gerçeği de merkezileşme endişelerini artırdı.

Bazı eleştirmenler, Dogecoin’in 2021’deki büyük rallisinden sonra popülaritesini kaybedeceğini tahmin etse de, meme coin şu anda piyasa değerine göre 11. sırada yer alarak şimdilik etrafta dolaşmaya devam ediyor. Geçen hafta Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli araba üreticisi Tesla’nın bazı ürünler için DOGE kabul etmeye başladığını duyurdu. Dogecoin’in anlamsız amacına atıfta bulunan en son tweetinde Musk, en eğlenceli sonucun en olası olduğunu yineledi.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *