«
Dogecoin

Dogecoin: Nedir ve nasıl satın alınır

Dogecoin (DOGE-USD), 2013 yılında büyük ölçüde bir şaka olarak başlayan, ancak Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk ve Wall Street Bets’in beğenileri sayesinde bu yıl popülaritesi fırlayan bir kripto para birimidir.

Dogecoin (uzun bir “o” ve yumuşak bir “g” ile telaffuz edilir) bir mem kripto olarak bilinir. “Doge” internet memesindeki Shiba Inu köpeğinden ilham aldı.

Madeni para, Bitcoin’e (BTC-USD) benzer ödemeler için kullanılabilir, ancak değeri kıyaslandığında çok küçüktür. 2021’in başında, madeni para 0,005 dolardan (1 kuruştan az) daha az değerdeydi. Bu yılın Mayıs ayına kadar 63 sentlik bir yüksekliğe yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi 73 sentten biraz fazla.

Ve eski okul finans uzmanları hala para birimini görmezden gelse de, Doge şu anda yaklaşık 26 Milyar Dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Madeni paranın etrafındaki büyük vızıltıların bir kısmı, GameStop (GME) ve AMC (AMC) gibi hisse senetlerini pompalamakla tanınan Reddit’in Wall Street Bets forumundan kaynaklanıyor.

Ocak 2021’de, Reddit kullanıcıları kripto para birimine odaklandıktan sonra madeni para %800’den fazla arttı. Kısa bir süre sonra milyarder Elon Musk, doge hakkında sık sık tweet atmaya başladı.

Şubat ayında Musk, Doge’un ayda bir fotoğrafını yayınladı ve başlığı “tam anlamıyla” yazdı. Kripto para tweetin hemen ardından %20 arttı.

WSB üyeleri, bir süreliğine Musk’ın kripto parayla ilgili yorumlarını sevdi – oğlu için Dogecoin’i satın aldığı tweet’inde olduğu gibi. Bununla birlikte, milyarderin “Saturday Night Live” programında görünmesi ralli için dönüm noktası oldu ve kısa bir süre sonra Musk’ın tartışmalı bitcoin desteğini geri çekmesi, haftalarca süren geniş tabanlı bir kripto bozgununun fitilini ateşledi.

Bu arada, dogecoin’in artan popülaritesi, COVID-19 sırasında köpekler için zaten kavurucu talebe eklendi.

Shiba Inu yetiştiricisi Sandie Rolenaitis, geçen ay bir röportajda Yahoo Finance’e verdiği demeçte, meme parası “bir şeyi ön plana çıkardı”. Köpek ırkının “en iyi saklanan sır” olduğunu ve cinsin meme madeni parasına olan ilgiden dolayı “popülerliği çok artırdığını” belirtti.

Dogecoin’i kimler kabul ediyor? Şu an için, çok fazla yer yok. Ancak Burger King Brezilya, Dogpper adlı köpek ikramlarından biri için 3 Doge alacağını duyurdu. Bir trendden çok tanıtım için olabilir.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.