«
Btc-Dava

Bitcoin nasıl miras bırakılır?

Belki aklınıza gelmiştir bu soru: Bitcoin zengini vefat ederse Bitcoin’lerine ne olur? Zenginin malı züğürdün klavyesini yorarmış. Forbes’den Jamie Hopkins tarafından kaleme alınan yazıyı sizler için değerlendiriyoruz. Bitcoin miras bırakılabilir mi?

Bu yazı biraz ABD miras hukuku çerçevesinde hazırlanmış ama ülkemiz için de aydınlatıcı fikirler verebilir. ABD’de miras ve eşya hukuku kapsamında dizayn edilmiş RUFADAA yasası bu konuyu kapsıyor ve yakın zamanda ABD’li yetkililer bu yasayı güncellediler.

Bu yasa, ölüm sonrası yada akli melekenin kaybedilmesi durumunda kişinin varlıklarının nasıl ve kime devredilmesi gerektiğini düzenliyor. Bu tür işlemler için vasiyetname önemli bir hukuki evrak haline geliyor. ABD bahse konu kanun çerçevesinde vatandaşlarına online vasiyetname hazırlama imkanı tanıyor. Bitcoin miras işlemleri için vasiyetname işlemleri kolaylaştırabilir.

Şimdi gelelim asıl konumuza: Ev, arsa, tarla ve araba gibi malların miras bırakılma sürecini aşağı-yukarı tahmin ediyoruz. Ancak kripto para ve Bitcoin mirası nasıl işleyecek? ABD yasaları, bu dijital varlıkları da bir çeşit mal gibi görüyor ve miras olarak devredilebileceğini öngörüyor. Bunun için Bitcoin dahil devre söz konusu malların listesini online vasiyet namede belirtilmesi gerekir. Diyelim ki Bitcoin’leriniz Coinbase’de. Mirasçının ölümünden sonra vasiler, ilgili borsaya mahkeme evrakları ile başvurup Bitcoin ve kripto varlıkları üzerine alabilir.

 

Fakat Bitcoin’leriniz soğuk bir cüzdanda kayıtlı ise ne olacak?

Bu durumda soğuk cüzdanın private key’lerini (şifrelerinizi) vasiniz olacak kişiye bir türlü ulaştırmanız lazım. Fiziki evrak olarak hazırlanmış vasiyetnamenizde yada online vasiyetnamenizde bu şifreleri kayıt etmeniz gerekebilir. Ölümünüz ardından vasiyetinizi yerine yetirecek üçüncü şahıslar -yedi emin- bu bilgileri vasinize aktarabilir.

Aksi takdirde Bitcoin mirası gerçekleşmez. Çünkü blockchain teknolojisi ile hazırlanmış bu soğuk cüzdanlarının şifresinin kırılması imkansıza yakın. En azından şimdiki teknoloji ile bu mümkün değil.

Şu ana kadar hacker’lar ancak sıcak cüzdanlardan para aşırmada başarılı oldular. Soğuk cüzdanları hackleyemediler.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *