«
Çinnn

Çin kripto para madenciliğini bir kez daha yasakladı. Çin Eyalet belediye kurumu, ülkenin kripto para madenciliği ve ticaret durumunu düzenlemek için Çin Halk Bankası ile güçlerini birleştirdi.

Yaklaşan madencilik kısıtlamalarının ana nedeni, dijital varlık madenciliği endüstrisinin elektrik tüketimi olarak gösteriliyor. Ülkenin karbon nötrlüğüne ulaşma hedefi, genel olarak ekoloji üzerinde olumsuz etkisi olan kripto para madenciliği endüstrisi ile örtüşmüyor.

Buna ek olarak, kripto para ticareti de ülkenin finansal düzenine yönelik bir tehdit olarak görülüyor. Kripto para piyasalarının düzensiz doğası nedeniyle, yatırımcıların yüksek risk almaktan başka seçeneği bulunmuyor.

Yeni düzenleme ile, kripto para madenciliğine dahil olan şirketler yakından izlenecek ve güç tüketimi açısından kısıtlamalara tabi olacaklar. Üniversiteler ve bilim kurumları da yeni düzenlemeden etkilenecekler. Madencilik faaliyetlerinin önüne geçebilmek amacı ile bilim kurumları, hesaplama gücüne bağlı faaliyetlerini raporlamak zorunda kalacaklar.

Düzenleme ayrıca, kripto para alanında ortaya çıkan sorunları çözmek ve yargıyı kolaylaştırmak amacı ile siber güvenlik alanında bilgi ve mali denetimi sıkılaştıracak.

Ekim ayından itibaren çok sayıda hükümet bürosu, kripto para madenciliği ile bağlantılı şirketleri ve faaliyetleri izlemeye başlayacak. Tespit edilen herhangi bir madencilik faaliyeti, internet erişiminin ve hatta elektriğin kısıtlanmasıyla önlenecek. Bunun yanı sıra ilgili büro, kanuna aykırı işlemleri de durdurmakla yükümlü olacak.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *