«
Kripto-Düşüş

Robert Kiyosaki, Evergrande borç krizinin ABD hisse senetlerini ve gayrimenkul piyasasını olumsuz etkileyerek kurnaz yatırımcılar için fırsat yaratmasını, ancak hazırlıksız olanlar için bir finansal kabusla sonuçlanmasını bekliyor.

Kiyosaki bu hafta attığı bir tweet’te “Gayrimenkul borsa ile birlikte çöküyor.” dedi ve Evergrande’nin kabaca 300 milyar dolarlık ödenmemiş kredilerini geri ödeyebileceğine inanmadığını ve Çinli emlak firmasının portföyünün aşırı değerli göründüğünü söyledi. Kişisel finans uzmanı ayrıca gayrimenkul piyasasının çöküşünün ABD’ye sert bir şekilde etkileyeceğini söyledi.

“Gayrimenkul çöküşü ABD’ye yayılacak mı? Evet

Akıllı yatırımcılar için büyük bir hisse senedi ve gayrimenkul fırsatı geliyor. Aptal yatırımcılar için tam bir felaket olacak.”

Dünyanın en büyük emlak firmalarından biri olan Evergrande, son yıllardaki hızlı büyümesini finanse etmek için büyük krediler aldı. Bunları ödeyemezse ve iflas ederse, çöküşü Çin ekonomisini sarsabilir ve küresel piyasalarda şok dalgaları yaratabilir.

Başka bir ünlü yatırımcı olan Jim Chanos, bu hafta Çin emlak piyasasının ayaklarının ucunda olduğu konusunda uyardı ve Evergrande’nin çöküşünün, küresel mali krizi tetikleyen Lehman Brothers’ın çöküşünden çok daha kötü olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Rich Global ve Rich Dad Company’nin kurucusu Kiyosaki, bir süredir piyasada sancılı bir düşüş yaşanacağını öngörüyordu.

Kendisi, Haziran ayında, “Dünya tarihinin en büyük balonu büyüyor. Dünya tarihinin en büyük çöküşü geliyor” diye tweet atmıştı. Kiyosaki, yatırımcılara çöküşten önce defalarca altın, gümüş ve bitcoin almalarını tavsiye etmişti. Değerli metallerin ve kripto para birimlerinin gayrimenkulden daha likit olduklarını, parasal teşvik tarafından aşındırılan dolardan daha iyi bir değer deposu olarak hizmet ettiklerini ve daha az risk taşıdıklarını da belirtmişti.

Kiyosaki, satışlar sırasında ortaya çıkan satın alma fırsatlarının da altını çizdi. Kendisi Haziran’da “Zengin olmak için en iyi zaman bir çöküş esnasındadır” diye tweet atmıştı.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *