«
Blockchain-Defi

Teknolojinin kıt olduğu günlerde, bankalar finansta uygun bir çözümdü. MÖ 2000’de Asur, Hindistan ve Sümer’de, ilk bankalar çiftçilere ve tüccarlara tahıl şeklinde kredi veren tüccarlardı. Birkaç bin yıl sonra, bankalar insanlara gelişme fırsatı veren bir kahraman figürden, Büyük Buhran’dan bu yana finansta yaşanan en ciddi kriz olan 2007-2008 küresel mali krizine neden olan bir kötü adama dönüştüler.

Kriz, insanları sorunun ne olduğunu incelemeye yöneltti ve birçoğu bunun merkezileşme olduğu sonucuna vardı. Faydalar getirse de, veri ihlalleri veya daha da kötüsü ekonomik bir çöküş gibi birçok riski de beraberinde getiriyor. Bu nedenle Bitcoin oluşturuldu. Birçoğu, Bitcoin’in başlangıç ​​bloğuna yazılan “Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” paskalya yumurtasının, merkezileşmeden blok zinciri ve kripto para kullanımına geçme çağrısı olduğuna inanıyor.

Bitcoin bizi ademi merkeziyetçilikle tanıştırdı. Bununla birlikte, doğası gereği merkezi olmayan olmasına rağmen, blockchain ve kripto bir şekilde merkezi mekaniği benimsemeyi başardı. Ama belki o günler geride kaldı. On yılı hızlı bir şekilde ileri saran parlak beyinler, vitesleri merkezi olmayan yoldan daha da aşağı kaydıran çözümler geliştirdi. Akıllı sözleşmeler ve blok zinciri, DeFi – Merkezi Olmayan Finansman’ın geliştirilmesine yol açtı.

Ademi merkeziyetçilik, tek bir otorite tarafından değil, kolektif bir varlık grubu tarafından kontrol edilen bir ortam sağlar. Bu, doğası gereği daha yüksek bir güvenlik düzeyi uygular ve verilerin tam kontrolünü merkezi bir otoriteden bir dizi güvenilir varlığa geri kaydırır. Bunun yanı sıra, merkezi olmayan finansın daha önemli yeteneklerinden biri de insanları ve işletmeleri güçlendirmektir.

Örnek olarak Ethereum ve XinFin Network gibi akıllı sözleşme blok zinciri çerçevelerini alalım. Her ikisi de jeton basımı gibi çeşitli çözümler sağlayan ve merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) otomatikleştirilmiş piyasa yapımı gibi faydalara yol açan merkezi olmayan uygulamalar yaratan platformlar sağlar.

Blok zincirleri doğada çok belirleyicidir. Ancak DeFi’nin düzgün çalışması için blok zincirlerinin gerçek zamanlı ödeme için canlı döviz kurları, çiftçilerle sigorta için hava durumu verileri, enflasyon verileri ve daha fazlası gibi zincir dışı verilerle bağlantı kurması gerekir. Bir çözüm, API’ler aracılığıyla bağlanıyor olabilir. Bununla birlikte, API’lerin kullanılması, düğümlerin farklı verilere sahip olacağı ve blok zincirinin gerçek durumunu belirlemede çok fazla sorun yaşayacağı noktaya korsanlık veya amortisman riskleri getirir.

API sorunu çok ilginç bir çözüme yol açtı – blockchain oracle’ları. Bir blok zinciri kahini, deterministik bir blok zinciri ile dış verileri birbirine bağlayan bir cihaz veya platform olarak tanımlanır. Oracles, harici bir işlem kullanarak veri girdileri getirir. Bununla blok zincirinin kendisi, kendisini doğrulamak için gerekli tüm verileri içerecektir. Oracle’ların blockchain ara katman yazılımı olarak da adlandırılmasının nedeni budur.

Oracle’lar sorunlardan muaf değildir. İyi bir çözüm olsa da, programcılar “kahin sorunu” olarak adlandırdıkları şeyle karşılaştılar. Bu, merkezi oracle’ları kullanırken bir başarısızlık noktası olarak tanımlanır. Bir oracle merkezileştirilirse, akıllı sözleşmelerin faydaları bir şekilde geçersiz olur. Bu, bireysel bir varlığın akıllı sözleşme üzerinde güce sahip olduğu anlamına gelir – bu büyük bir güvenlik riskidir.

Merkezi blok zinciri oracle’larının riskleri nedeniyle, merkezi olmayan oracle ağlarının ortaya çıkması kaçınılmazdı. Plugin gibi projeler, oracle sorununu çözen hizmetler sunmaya başladı. Merkezi bir oracle’dan farklı olarak, merkezi olmayan oracle’lar, blok zincirlerine zincir dışı verileri getirmek ve sağlamak için bağımsız blok zinciri kehanetleri gruplarını kullanır. Merkezi olmayan bir ortamda Oracles, verileri blok zinciri dışındaki kaynaklardan bağımsız olarak alır ve blok zincirine getirir. Sistem, deterministik bir veri noktasına gelmek için verileri toplar.

Örneğin, XinFin Ağı üzerinde DeFi çalıştırıyorsanız, merkezi olmayan blok zinciri kahinleri sağlayan GoPlugin.co gibi bir platform kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu çerçeve, blok zincirinizin güvenilir bir merkezi olmayan altyapı ile gerçek dünya verileriyle bağlantı kurmasını sağlar. Bu, düğümler veya veri kaynakları korsanlık, amortisman veya silme sorunlarıyla karşı karşıya kalırsa, platformun projenizi yolunda tutmak için merkezi olmayan ağını kullanacağı anlamına gelir.

Eklenti gibi teknolojilerden yararlanmanın birçok yolu vardır. Veri kaynağı olacak bir düğüm ağı kullanarak, akıllı sözleşmeler başarısızlık noktasından özgür olacaktır. Bunun yanı sıra, proje blok zincirinden bağımsızdır – basit bir ifadeyle, DLT veya DLT olmayan bir platform olsun, herhangi bir blok zincirinde uyumlu olduğu anlamına gelir. Proje, tüm blok zincirlerinin güvenli ve güvenilir zincir dışı verilere erişebilmesi için sürekli olarak daha fazla blok zinciri ile entegre olmaya çalışır.

Merkezi oracle’ları kullanmak risk taşır, ancak Plugin gibi merkezi olmayan blockchain oracle’larını seçerek bunu kolayca azaltabilirsiniz. Ayrıca, geliştiriciler — yeni başlayanlardan deneyime d mühendisleri — geliştirmeye yardımcı olabilecek kapsamlı belgelerden yararlanabilir.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *