«
Analiz-Bitcoin

Son bir haftada yaklaşık %7 artış gösteren Bitcoin, gün içinde %1 düşüşle tekrar 46.000 seviyelerine düştü. Bu haber girildiği sırada Bitcoin 46.602 dolardan işlem görüyordu. Her ne kadar Bitcoin ve kripto para piyasası son günlerde yükseliş trendine girmiş olsa da, çoğu kripto para geçen seneki ATH seviyelerinden oldukça düşmüş durumdalar.

Bitcoin örneğin, geçen sene Kasım ayında 69.000 dolara kadar çıkarak ATH yapmıştı. Bitcoin o tarihten itibaren %32 değer kaybetmiş durumda.

 

Ethereum’da durum nasıl?

Ethereum’da da durum farklı değil. Tek fark var; Ethereum Haziran’da gerçekleşmesi beklenen büyük geçişi şimdiden fiyatlıyor gözüküyor. Analistler Ethereum’un fiyat noktasında Bitcoin ve diğer altcoinlerden ayrılarak farklı hareket edeceğini düşünüyor. Ethereum son 7 günde %9 değer kazanırken, gün içinde sabit kalmayı başardı. Ethereum fiyatı bu haber girildiği esnada 3367 dolardı.

Ethereum da Bitcoin gibi 4878 dolarla ATH yaptığı geçen sene Kasım ayından bu yana %30 değer kaybetti. Analistler Haziran’da gerçekleşmesi beklenen büyük PoS geçişinin Ethereum fiyatı üzerinde şimdiden olumlu etkisi olacağını düşünüyor.

 

Diğer altcoinlerde durum nasıl?

Son 24 saat grafiğine baktığımızda en çok artış gösteren altcoinler %23 ile Zilliqa, %17 ile Waves, %10 ile Synthetix Network, %8 ile Avalanche ve Theta oldu. Yine son 24 saat grafiğine baktığımızda en çok düşüş yaşayan altcoinler ise, %7 ile Chiliz, %5 ile Apecoin ve Litecoin oldu.

 

Bitcoin 50.000 doları aşabilecek mi?

Bitcoin özellikle Rusya-Ukrayna savaşı esnasında gerçek hayatta kullanım senaryosunu gerçekleştirdi ve adeta tüm dünyaya gösterdi. Savaşın her iki tarafı da Bitcoin ve kripto paralara yöneldi. Ukrayna tarafı Bitcoin’i bağış toplamak için kullanırken, Rusya tarafı yaptırımlardan kaçmak için kullandı. Bu da Bitcoin’in gerçek hayatta kullanımının bir ispatı oldu.

Analistler bu durumun Bitcoin’in konumunu güçlendirdiğini ve fiyatında bir momentuma neden olacağını düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde MicroStrategy kredi alarak Bitcoin satın almıştı.

Yatırımcı güveni arttıkça Bitcoin’e olan ilgi de artacak ve yakın zamanda 50.000 dolar psikolojik sınırı tekrar aşılacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *