«
Btc-Eth

2022 kripto paralar için kötü başladı. Geçtiğimiz haftalarda fiyatlar genel itibariyle düşerken şimdi biraz toparlanma yaşanıyor. Bitcoin ve Ethereum yavaş yavaş kendisine gelirken, Terra, Near, Polygoin ve Dogecoin’deki artış daha hızlı gerçekleşiyor. Pek çok analist, yeni yıla korkunç bir başlangıç yaptıktan sonra Bitcoin ve Ethereum’un dibi gördüğünü ve bundan böyle daha fazla düşüş yaşanmayacağını düşünüyor. Bitcoin , geçen haftaya göre %6 arttı. Ethereum ise geçen haftadan bu yana %10 arttı.

Ancak altcoinler toparlanma noktasında Bitcoin ve Ethereum’dan daha iyi performans gösteriyor. Eskiden, Bitcoin ve Ethereum durgun hareket ederken bu kadar çok başka altcoinin arttığını görmek nadir gerçekleşen bir olaydı. Ancak şimdi bu bir norm haline geldi. Yani artık Bitcoin ve Ethereum sabit hareket ederken diğer altcoinlerde bazen iki haneli artışlar görebiliyoruz. Son yedi gün içinde, Bitcoin ve Ethereum bir miktar artış gösterdi, ancak örneğin kesinlikle yeni nesil dapp platformu Near Protocol’ün tokeni NEAR kadar yüksek bir artış kaydetmediler. NEAR geçen hafta %43 artışla Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.38$’a ulaştı.

 

Bitcoin ve Ethereum  

Bitcoin bir hafta öncesine göre %6 artışla 43.417$’a yükseldi. Bu, 68.790 dolarlık bir önceki ATH’sinden hala kilometrelerce uzakta olsa da, Bitcoin, haftanın başındaki hızlı düşüşünden sonra istikrarlı bir toparlanma yaşıyor gibi görünüyor. Geçen hafta Pazartesi sabahının erken saatlerinde Bitcoin 42.178 dolar civarında işlem görüyordu, ardından fiyat düşüşe geçmiş ve 39.867 dolarda dibi görmüştü.

Ethereum da geçen Pazartesi sembolik 3.000 dolar eşiğinin altına düşmüştü. Şu anda, geçen haftaya göre %11’e yakın bir artışla 3.335 dolardan işlem görüyor.

Pazartesi günü, yayınlanan bir raporda, Bitcoin’in fiyatı ile NASDAQ ve S&P 500 arasındaki korelasyonun Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyede olduğu belirtilmişti. Hatta bunun üzerine IMF ekonomistleri bu korelasyonun yüksek olmasının finansal istikrar için iyi olmadığını belirtmişlerdi.

 

LUNA, DOGE, MATIC Yükselişte

Terra’nın LUNA tokeni bu hafta %37 arttı. Bu haberi girerken 85.72 dolardan işlem görüyordu. Terra, son iki aydır istikrarlı bir şekilde tırmanıyor. Yılbaşında, Terra tabanlı projelerde kilitlenen toplam değerin 20 milyar doları aştığını belirtmekte fayda var. Geçen haftalardaki  haberde Terra’nın Ethereum ve BSC’den sonra üçüncü en yüksek TVL’ye sahip olduğunu yazmışlardı.

MATIC ise bu hafta %24’lük bir artış yaşadı, bu haberi girerken 2.33 dolardan işlem görüyordu.

Son olarak, Dogecoin bu hafta %27 değer kazandı. Elon Musk sayesinde geçen yılın Mayıs ayında Dogecoin ATH görmüş ve 74 sentlik bir değere ulaşmıştı. Ancak Dogecoin şu an sadece 18 sent değerinde. Dün, Tesla online mağazasındaki bazı ürünler için Dogecoin ile ödeme alacağını duyurmuştu. Bu duyurunun ardından Dogecoin 20 senti geçmeyi başarmıştı. 2022’ye zorlu bir başlangıç yaptıktan sonra, kripto piyasası genel olarak yeşil renkte şu an. Böyle mi devam edecek? Bir hafta sonra tekrar değerlendirelim.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *