«
Btc-Kritik-Tarih

Bitcoin ve altcoin piyasalarının artık makro çaptaki gelişmelerden etkilendiğini bir sır değil. Bu nedenle yatırımcılar kripto paralara ve genel olarak ekonomiye yönelik yapılan toplantıları ve yetkililerin açıklamalarını merakla bekliyor. Takvimlere bakıldığında, Şubat ayında, Bitcoin ve altcoin’leri etkileyebileceği düşünülen, ABD’de gerçekleşecek toplantılara dair üç kritik tarih yer alıyor.

 

Piyasa, Mart ayına odaklanmıştı

26 Ocak’ta gerçekleşen ABD Merkez Bankası (FED) faiz toplantısına yönelik beklentiler ve toplantı sonrasında Bitcoin, ABD borsalarına paralel olarak sert düşüşler yaşadı. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 50’lik bir gerileme yaşaması, tüm altcoin’lerin fiyatlarını olumsuz etkiledi. Kripto paralar, uzun bir süre kırmızı tahtada işlem gördü. Fed, bir sonraki faiz toplantısını Mart ayında gerçekleştirecek ve uzmanlar bu toplantıda faizin 50 baz puan artırılacağını öngörüyor.

Bu nedenle pek çok insan Şubat ayına değil de, Mart ayına odaklanıyor. Uzmanlar, genel piyasanın ve Bitcoin’in nasıl hareket edeceğini merak ediyor. Ancak, Şubat ayında da kripto paraları ilgilendiren çeşitli tarihler bulunuyor. Bu kritik tarihlerin kripto paralara olan etkisini ise zaman gösterecek.

Şubat ayında Bitcoin ve altcoin’ler için kritik 3 tarih

Kripto paraların düzenlenmesi konusu, ABD’de oldukça geniş bir şekilde tartışılıyor. Bu alanda yetkililerin en çok endişelendiği konu, stablecoin’ler oluyor. Stablecoin’ler, belirli bir fiat para birimine 1:1 oranında sabitlenmiş bir kripto paradır. Daha önce de bildirdiğimiz üzere ABD’li bankalar USDF isimli bir stablecoin çıkarma planı üzerine çalışıyor. Aşağıdaki tarihlerde, stablecoin’ler konuşulacak:

 

  • 8 Şubat: Bu tarihte Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi stablecoin’leri ele alan bir toplantı düzenleyecek.
  • 9 Şubat: 9 Şubat’ta ABD Senatosu, kripto paralara yönelik bir toplantı düzenliyor. Toplantının başlığı ise “Dijital Varlıkları Araştırmak: Riskler, Regülasyon ve İnovasyon”. Başlıktan da anlaşılacağı gibi ekosistemdeki riskler ve düzenlemelere yönelik yorumlar aktarılacak.
  • 15 Şubat: ABD Senatosu’nun bankacılık komitesi, stablecoin’leri ele alan bir toplantı düzenleyecek.
Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *