«
Btc-Maden

Bitcoin madencileri Bitcoin ağı üzerindeki işlemleri bloklar yaratarak sisteme kaydetmektedir. Bu işlemi yerine getirirken pahalı donanımlar kullanan madenciler, ciddi enerji tüketmektedir. Madenciler katlandıkları bu maliyetlerin karşılığını ise Bitcoin ödülü olarak alıyorlar. Yaklaşık her 10 dakikada bir 6.25 adet BTC, ödül olarak madencilere dağıtılıyor. Yıllık bazda bu rakam 330 bin BTC’ye çıkıyor. Bu değerden şunu anlıyoruz ki yıllık Bitcoin arz miktarı 330,000 adet Bitcoin!

Madencilere blok başına dağıtılan 6.25 adet BTC sayısı her 4 yılda bir yarı yarıya azaltılıyor. Bu rakam Mayıs 2020’den önce 12.5 adet BTC idi. Mayıs 2020’de madencilik ödüllerinin yarı yarıya azalması madencilerin gelirlerinin de yarı yarıya azalması sonucunu doğurdu. Ancak Mayıs 2020’de 10 bin dolar bandında işlem gören Bitcoin, günümüzde 50 bin dolar bandına çıktı. Yani fiziksel olarak madenci geliri azalsa da dolar cinsinde madenci gelirleri artmış durumda.

Çin’in içinde bulunduğumuz yıl içerisinde Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından Bitcoin madenciliğinin merkezi Çin’den Kuzey Amerika’ya kayıyor. Bitcoin madenciliğinde oluşan boşluğu ABD merkezli dev şirketler dolduruyor. Birçok ABD merkezli şirket Bitcoin madencilik piyasalarına doğrudan ya da dolaylı biçimde yatırım yapıyor.

Fidelity ve BlackRock gibi yatırım şirketleri, halka arz edilmiş olan Bitcoin madencilik şirketleri Marathon Digital (MARA) ve Riot Blockchain’in (RIOT) hisselerini satın aldı. Benzer şekilde IBM de Bitcoin madencilik endüstrisine yönelik chipler üretmeye başladı. AMD ve diğer chip üreticileri de Bitcoin madencilik dolanımları için güçlü chipler üretiyor.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *