«
Film

Bitcoin ile ilgili filmler

Muhtemelen kripto para birimleri hakkında en iyi bilinen filmlerden biri Crypto. Ana karakterini Kurt Russell’ın canlandırdığı filmin konusu ise kripto para sayesinde 10 milyon dolarlık kara para aklama.

En son belgesel kısa süre önce Netflix’te yayınlandı. Shiny Flakes, The Teenage Drug Lord adlı başka bir filmde, internette uyuşturucu satıcısı olan bir Alman gencin gerçek hikayesi anlatılıyor. Tabi ödemeler için kripto paralar kullanılmıştı.

2019 yapımı Unfriended Dark Web filminde BTC ve diğer kripto para birimlerinden de bahsediliyor. Hikaye, bir bilgisayarı ele geçiren bir gencin, o bilgisayarın asıl sahibi tarafından tehdit edilmesini konu alıyor. Film içerisinde genç adam ABD dolarını Bitcoin’e ve ardından Ethereum’a çeviriyor.

Alex Winter’ın 2015 filmi Deep Web, Silkroad kurucusu Ross Ulbricht’in hikayesine anlatıyor. Silkroad, uyuşturucudan silahlara kadar yasadışı mallar için en önde gelen pazar yeriydi. Sitede ödemeler de BTC üzerinden yapılıyordu.

Kısmen Bitcoin’e adanmış bir başka uzun metrajlı film, 2015 yapımı Dope’tur.

A Christmas Prince – The Royal Wedding filminde de BTC kendisine kısa bir yer edinmiştir.

Belgeseller

Cryptopia, kripto para ve blok zinciri teknolojilerinin nasıl çalıştığını ve dünyayı nasıl değiştirebileceklerinin anlatıldığı bir yapımdır.

Banking on Bitcoin belgeseli ise BTC ve kripto para birimlerinin Afrika’da nasıl kök saldığını ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine nasıl katkıda bulunabileceklerini açıklıyor.

Bitcoin, the end of money as we know it, 2015 yılında çıkmış ve kripto paraların daha yeni bilinmeye başladığı bir zamanda bu konu hakkında öğretici içerik sunmayı amaçlayan başka bir belgesel olarak karşımıza çıkıyor.

Diziler

Bitcoin ve kripto para birimleri ayrıca sayısız TV dizisinde yer aldı. Netflix’te yayınlanan, How to sell drugs online’ın üçüncü sezonu buna iyi bir örnektir.

Kripto para işlemlerinin sıklıkla yer aldığı hem yatırımlar hem de takip edilemeyen ödemeler için kullanılan Billions da dahil olmak üzere sayısız TV dizisinde kripto paralardan bahsedilmektedir.

The Big Bang Theory’nin 11. sezonunun 9. bölümü Bitcoin’e adanmıştır.

TV’nin en ünlü ailesi, Simpsons’ın bir bölümde Lisa Simpson, kendisine The Big Band Theory’de Sheldon’ı oynayan aktör Jim Parsons’ın oynadığı bir videoyu gösteren Profesör Frink’ten kripto para birimlerinin nasıl çalıştığını öğrenmişti.

The Simpsons’ın 1997 yılında çıkan bir bölümü de dijital paralara değinmiştir.

BTC ayrıca Mr Robot’ta birkaç kez bahsedilmiştir. Dizinin ikinci sezonunda, yeni bir küresel ekonomi yaratmak için bir para birimi olan bir e-coin’den söz ediliyor.

Silikon Valley dizisinde kripto paralar birkaç bölümde tartışılmakla kalmıyor, aynı zamanda Coinbase borsası dizide yer alıyor.

Bitcoin ve kripto para birimlerinden sıkça bahseden diğer TV dizileri arasında The Good Wife, CSI, Start Up, Supernatural, House of Cards ve Person of Interest yer alıyor.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *