«
Bitcoin-

Bütün Bitcoin yatırımcılarının gözü “Hareketli Ortalama” grafiklerinde

Son 24 saat içerisinde Bitcoin atağa geçti ve anlık olarak 22,307.04 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Geçtiğimiz haftalarda yatırımcılarına sürekli “kırmızı” bir mum grafiği sunan BTC, yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratmıştı. Bu hafta ise yaşanan gelişmeler sonucunda BTC, gün içerisinde 1.400 dolarlık yükseliş yaşadı. Öte yandan 200 Haftalık Ortalama fiyat hareketine bakıldığında ise 22.600 dolarlık seviyeyi görüyoruz. Geçmişte ayı piyasalarında destek işlevi gören 200 WMA, anlık olarak direnç görevi görüyor ve boğalar yukarı yönlü baskıyı devam ettirebilirse, BTC bu seviyelerden yükselişe devam edebilir. Öte yandan kripto para analisti PlanB, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda boğa piyasası hakkında yorumlarda bulundu. “Gerçekleşen fiyat ve 200 haftalık MA’nın 22 bin dolar seviyesine geldiğini” belirten analist, bir sonraki boğa piyasası için gerçekleşen fiyatın üzerinde Bitcoin değerine ve 200 haftalık MA seviyesine ihtiyaçlarının olduğunu belirtiyor.

Öte yandan analistlerin dikkat çektiği bir diğer nokta ise BTC’yi 22.600 dolarlık direnç seviyesinin üzerine çıkartabilecek önemli bir noktanın altcoin’ler olabileceğine dikkat çekiyor. Normalde Bitcoin’de hareketler, taklitçi yukarı veya aşağı hareket etmeden önce diğer kripto para birimlerini görürken, bu hafta bazı analistler BTC/USD’nin Ethereum’u (ETH) daha yukarı takip edip etmeyeceğini görmek için bekliyor. Geçtiğimiz hafta Ethereum fiyatında yaşanan yüzde 27’lik artış, Bitcoin fiyatına da etki edebilir. Anlık olarak ETH, 1,494.55 dolardan işlem görüyor. Twitter üzerinden yorumlarda bulunan analist Bluntz ise “ETH bu hafta 200 haftalık MA’sını geri aldı. BTC için muhtemel düşüş sona ermek üzere” yorumlarında bulundu. Bir diğer yorumcu Light ise, ETH’nin gücünün Bitcoin üzerinde yukarı yönlü baskıyı sürdüreceğini düşünüyor. Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ise şu şekilde:

Bitcoin Twitter Ss Baybilen Kripto Haber

 

Analistten, “Madenciler sonunda teslim oluyor” açıklaması

Bir diğer yandan uzmanların belirttiği kritik bir nokta ise 26 Temmuz tarihinde Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC)’nin toplanması olarak karşımıza çıkıyor. Federal Rezerv, bu ay içinde kilit faiz oranlarındaki artışlarla ilgili enflasyonla nasıl mücadele edileceğine karar verecek. Bu durum da Bitcoin fiyatını etkileyebilecek bir etmen olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan dünya genelinde hisse senetlerinin baskı hissetmesiyle son haftaların yıldızı olan ABD doları kazanımlarını konsolide etmeye başladı. Dolar endeksini izleyen bir analist IncomeSharks ise Twitter üzerinden, DXY’nin Mayıs ayındaki bir trend çizgisini test etme potansiyelini vurgulayarak, “Nihayet günlük bir düşüş görüyorum” yorumlarında bulundu.

Kripto para piyasasında dikkatleri üstüne çeken bir diğer olay ise Bitcoin madencilerinin ellerinden önemli miktarda BTC çıkarması olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun yaşanmasıyla beraber madenci rezervleri Temmuz 2021’in en düşük seviyelerine kadar düşüş yaşadı. Bunun sonucunda ise BTC fiyatı bir hayli düştü. Rezervlere bakıldığında ise 18 Temmuz tarihinde 14.000 BTC düşüş yaşandı. Anlık olarak ise 1,84 milyon BTC seviyesinde bulunuyor. CryptoQuant analistlerinden Edris ise rakamları işaret ederek, “Bitcoin madencileri sonunda teslim oluyor.” sözlerinde bulundu.

 

“BTC fiyatı son birkaç haftadır 20 bin dolar seviyesinde konsolide oluyor ve yatırımcıların bir birikim veya dağıtım aşamasının devam edip etmediğini merak etmelerine neden oluyor. Madencilerin Rezerv grafiğine bakıldığında, durum böyle görünüyor.”

 

Son olarak analize bakıldığında ise analistler, Bitcoin grafiğindeki “nadir” bir olayın tarihi bir geri dönüş için kıvılcım sağlamış olabileceğini öne sürüyor. Bitcoin’in ömrünün başlangıcından itibaren BTC/USD grafiğini ele alan Stockmoney Lizards, Bitcoin’in göreceli güç endeksinin (RSI) şu anda uygun şekilde düşük seviyelerde olduğunu ve en büyük BTC fiyat geri kazanımlarını ateşleyen bir günlük grafik trend çizgisi dokunuşuyla birleştiğini kaydetti. Hafta sonu yaptığı açıklamalarda, “Şu anki heyecan verici ve çok nadir bir durum” sözlerini kullanarak şu şekilde kendini ifade etti:

 

“45’in altındaki RSI ve logaritmik dip geçmişte büyük bir geri dönüş gösterdi ve ardından çılgın bir boğa koşusu geldi.”

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *