«
Düzeltme-Btc

FED’in politika değişikliği sinyali vermesiyle birlikte Bitcoin (BTC) negatif seyrine devam ediyor. Yaklaşık 10 haftadır kripto para piyasaları da Bitcoin’in öncülüğünde yönünü aşağıya çevirdi.

Son Bitcoin (BTC) Gelişmeleri

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 42.140 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Akşam saatlerinde Hindistan Başbakanı kripto paraların küresel ölçekte regüle edilmesi çağrısında bulundu. Dün gelen Walmart haberi ise Bitcoin’e etki etmedi. Walmart gibi dev şirketlerin kendi NFT, metaverse ve kripto para projelerini hayata geçirmesi artık devletlerin CBDC çalışmaları ile aynı kategoride algılanıyor. Direkt olarak var olan kripto paralara yatırım anlamı taşımayan bu çalışmalar teknolojik ar-ge şeklinde algılanıyor. İlerleyen süreçte benzer projelerin hayat geçmesi artık kripto paraları negatif veya pozitif etkilemeyebilir.

20 Ocak tarihinde Bitcoin ve diğer PoW algoritmasına sahip kripto paraların madenciliği konusu ABD komitesinde ele alınacak. Bu madencilerin tükettikleri enerjinin çevreye verdiği zararlar konuşulacağı için piyasa bunu negatif fiyatlıyor. Haftaya Çarşamba günü ise FED toplantısı sonrası akşam 22:30’da FED Başkanı Powell konuşacak. Faiz artırımı beklenmese de bilançonun azaltılmasıyla alakalı geleceğe dönük net açıklamaların yapılması bekleniyor. Parasal daralma beklentisi kripto para ve hisse piyasalarını negatif etkileyebilir. Geçtiğimiz yıl başlayan parasal genişleme artık bitiyor. Parasal genişlemenin getirdiği pozitif fiyatlamalar da en azından bir süreliğine silinebilir.

 

Peki Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Haber akışındaki detaylar zaten bize fiyatın neden düştüğüyle ilgili fazlasıyla fikir veriyor. Tüm bunlara ek olarak teknik tarafta 44.500 direncinin halen aşılamamış olması ve 42.000 desteğinin sık sık ihlal edilmesi daha düşük diplerin yaşanması ihtimalini akıllara getiriyor. Vadeli işlemlerdeki zayıf hacim ve kripto para borsalarındaki durgunluk ayıların daha az satış yaparak fiyatı daha hızlı düşürebilmesine olanak sağlıyor.

Bireysel yatırımcılar ise temelde gelen haberlerden dolayı tedirgin, yatırımcılar Bitcoin’in daha fazla düşme ihtimaline karşın temkinli hareket etmeyi tercih ediyor. Dört saatlik grafikte RSI  24 ile aşırı satış bölgesinde. Hacim zayıf ve satıcılar baskınlığını koruyor.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *