«
Btc

2022’nin ilk yarısı, kripto para piyasasında büyük kayıplara yol açtı. Haziran 2022, kripto piyasaları tarihindeki en yıkıcı aylardan biri oldu. Peki artık kripto paralardaki düşüşler bitti mi? Bitcoin yaklaşık 30 günün ardından bugün 22.700 doları aştı ve yazı hazırlandığı sırada 22.000 doların üzerinde alıcı buluyor.

Bitcoin (BTC) İşlem Hacmi

Toplam piyasa değeri, mayıs ayındaki büyük satıştan sonra yaklaşık 500 milyar dolar düştü. Kripto para piyasaları yeniden 1 trilyon doların altına düştü ve altcoinler ciddi miktarda erdi. Ancak yazı hazırlandığı sırada yeniden tüm kripto paraların toplam değeri 1 trilyon doları aştı.

Bitcoin’in fiyatındaki muazzam büyüme, Bitcoin transfer hacmindeki kalıcı büyümenin başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Bitcoin transfer hacmi, Bitcoin fiyatının 64.000 dolar civarında zirve yaptığı 2021’de 2,99 trilyon dolara ulaştı. Ancak, en büyük kripto para birimi böylesi bir başarı elde ettikten sonra yokuş aşağı düşmeye başladı.

Bitcoin Verileri ve Beklentiler

Glassnode bir tweet’te, Bitcoin’e yatırılan toplam paranın dolar cinsinden %80’inden fazlasına en az üç aydır dokunulmadığını kaydetti.

Yani, analitik firması Glassnode‘a göre, “Bitcoin arzının çoğunluğu uykuda” ve yatırımcıların “düşük fiyatlarla harcamak konusunda giderek daha isteksiz” hale geliyor. Yazı hazırlandığı sırada sıfırın üzerinde bakiyeye sahip olan Bitcoin cüzdanlarının miktarı ATH seviyesine ulaştı. Birkaç gündür BTC fiyatı yükseliyor olsa da Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.044 dolardan neredeyse %70 düştü.

IntoTheBlock‘a göre, Bitcoin sahiplerinin yaklaşık %45’inin kağıt üzerinde kayıpta olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle geçtiğimiz yıl kripto paralarla tanışan yatırımcıların önemli bir kısmı Bitcoin ve altcoin alımlarında hali hazırda zarar yazıyor. Bu durum son düşüşlerde daha fazla yatırımcının panik satışı yapmasına sebep oldu.

Önümüzdeki dönemde düzenlemeler, resesyon ve Rusya savaşı gibi birçok gelişme piyasaları etkileyecek. Haftaya çarşamba günü yapılacak FED toplantısından çıkacak faiz kararı kısa vadede Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkileyecek. Ancak temmuz ayında enflasyonun bir miktar durulduğuna dair yaygın görüş var. Emtia fiyatlarındaki aşırı düşüş ve enerji fiyatlarının inişe geçmesi bu görüşü destekliyor.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *