Bitcoin (BTC) Caiz Mi? - Bay Bilen Kripto Haber

Bitcoin (BTC) Caiz mi?

0
Bitcoin Haram Mi Bay Bilen Kripto Haber
Share

İlahiyatçı Profesör Doktor Hayrettin Karaman son yıllarda yatırımcısı giderek ilgi artan bitcoin için caiz değil açıklamasında bulundu.

Profesör Doktor Hayrettin Karaman, sanal para alıp satarak para kazanmanın caiz olmadığını savundu. Yeni Şafak gazetesinde okurlarının sorularını yanıtlayan Karaman, kripto varlıkların caiz olup olmadığıyla ilgili gelen soruya şöyle yanıt verdi;

“Devletlerin tekelinde ve kontrolünde olan çoğu karşılıksız paralar bile büyük haksız kazançlara ve kayıplara alet oluyor iken bu sanal paranın daha fazlasına alet olabileceği apaçık ortadadır. Döviz, altın ve benzerlerine para yatırıp fiyatları yükseldikçe satmak suretiyle para kazanmak fıkıh kurallarına göre caiz olsa da bir çeşit stokçuluk (kenz) olduğu, üretime katılmayan paranın topluma da faydası bulunmadığı için takva sahibi Müslümanların tercih etmemeleri gereken bir kazanç yoludur. Sanal para alıp satarak para kazanmak ise yukarıda açıklanan özellikleri sebebiyle caiz değildir. Bu görüşümü değiştirecek ölçüde bir gelişme olmadı. Bir hususu daha eklemeliyim: Bitpara da diğer paralarla alınıp satılırken karşılıklı ödemelerin peşin olması gerekir, eğer peşin olmazsa bu cihetten de alım-satım caiz olmaz.”