«
Btc-Dominance

Yakın zamanda Bloomberg tarafından yayınlanan bir raporda belirtilenlere göre, Bitcoin(BTC)’in kapanış fiyat seviyesinde alım ve açılış fiyatında ise satış işlemi gerçekleştirmenin artık geçerli bir ticaret stratejisi olmayacağı paylaşıldı. Lider kripto para birimi Bitcoin’in, pandemi dönemi içerisinde gerçekleştirdiği kazanımlarının çoğunu normal işlem saatlerinin dışında yaptığı belirtiliyor.

Bitcoin artık bu stratejiyi takip etmiyor mu?

Birçok kripto para yatırımcısı, görünüşte kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelen böyle bir hareketlilik stratejisinden yararlanmaya başladığı görüldü. Borsa kapanışı zamanlarında Bitcoin satın alımı ve ardından açılış esnasında da satın alım yapanlar arasında, kabaca yüzde 270 kazanç elde edebilecekleri ile ilgili bir algı olduğu söyleniyor.

Ancak analistler bu durumla ilgili olarak, kripto para birimleri ve ABD hisse senetleri arasındaki yüksek düzeyde korelasyon ile açıklanabileceğini söylüyorlar. Lider kripto para birimi BTC riskli bir varlık gibi davrandığından, fiyat seviyelerindeki hareketinin büyük ölçüde diğer borsalara bağımlı olması şaşırtıcı değil. Genel anlamda bakıldığında ise, her iki varlığın da makro ortamdaki değişikliklere benzer şekilde tepkiler verdiği belirtiliyor. Örneğin, son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranları ile ilgili verilerin paylaşılmasının ardından satılan Bitcoin ve hisse senetleri, yukarı yönlü bir hareketlilikle şaşırttı ve böylece daha da fazla oranda artış sinyalini tetiklediği gözlemlendi.

Kripto para piyasalarındaki hareketlilik çöküşler sonrası mı değişti?

Bespoke Investment Group’tan Jake Gordon, artık gün içerisindeki işlem hareketliliğine bakıldığında zamanla test edilen bu stratejinin artık işe yaramadığını fark ettiğini ve artık işlemeyeceğini söylüyor. Geçtiğimiz ay boyunca, ABD borsasının açılış fiyatlarından alım gerçekleştiren ve kapanış fiyatından satım işlemi yapanların aslında daha yüksek kazançlar elde ettikleri belirtiliyor.

Bloomberg ile gerçekleştirdiği görüntülü röportajda Gordon, yeni eğilimin ortaya çıkmasının kesin nedenini belirlemekte zorlandığını, ancak bunun son zamanlarda mesai sonrasında piyasalar içerisindeki haber döngüsünün daha yoğun hale gelmesiyle bağlantılı olabileceğine inandığını açıklıyor. Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca kripto para endüstrisi, Celsius (CEL) ve Three Arrows Capital (3AC) gibi önde gelen şirketlerin iflas duyurularıyla ​​ilgili bir dizi kötü haberle sarsıldı. Bu olaylar sonrasında piyasalar içerisinde fiyat dalgalanmaları görüldü. Analistlerin, lider kripto para birimi BTC ve diğer kripto para birimlerinin güncel hareketliliklerini yakından gözlemledikleri bildiriliyor.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *