«
Btc

El Salvador, 7 Eylül günü Saat 3’te Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul edecek. Bu haber, dünyanın dört bir yanındaki BTC ve kripto meraklılarını heyecanlandırdı. El Salvador, ülke için gelişmiş yatırımlar, turizm, inovasyon ve ekonomik kalkınma öngörüleriyle BTC’nin Haziran ayı başlarında yasal ihale olarak kabul edileceğine dair duyurular yapmıştı. Sonuç olarak, El Salvador, volkanlardan yenilenebilir enerji kullanarak Bitcoin madenciliği yapma fikrini önermişti. Tasarıya göre, Bitcoin’in kullanım durumları vergi ödemek de dahil olmak üzere fiat paraya benzeyecek. Ayrıca, vatandaşlar ödeme yöntemlerini seçme özgürlüğüne sahip olacaklar.

El-Salvador, 200 BTC ATM’si ve kiosk açarak BTC’nin ülkede uygulanması için gerekli altyapıyı hazırlıyor. Duyuruların ardından lider kripto para, yaklaşık yüzde 5-6’lık bir artış gördü. El Salvador Cumhurbaşkanı, sosyal medya aracılığıyla ülkenin sunduğu avantajlarla BTC yatırımcılarını da kendine çekmeye çalışıyor. Kutlamak için, 3 milyondan fazla üyeden oluşan Reddit topluluğu, Brezilya’nın Bağımsızlık Günü nedeniyle her biri 30 dolar değerinde BTC satın alacak. Bir kullanıcı, kitle hareketinin bir pompa değil, El Salvador’a destekleyici bir jest olduğunu söyledi.

Sonuçların BTC Fiyatına Etkisi

Reddit topluluğunun büyük bir kitlesi, olduğu için, kitle hareketi BTC’nin El Salvador’da kabul edilmesinde büyük bir fark yaratabilir. Matematiğe göre, satın alımın 90 milyon doların üzerinde olması ve mevcut günlük işlem hacmi aralığına 32-40 milyar dolar eklenmesi bekleniyor.

Sonuç olarak, bu, diğer yatırımcıları Bitcoin satın almaya itebilir ve BTC’nin fiyatlarının sağlıklı bir şekilde yükselmesine neden olabilir. İşler yerine oturursa, El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak kabul etmesi bir sonraki boğa koşusuna bir başlangıç getirebilir.

Özetlemek gerekirse, Bitcoin’in ülke ekonomisine de ivme kazandırabileceğini de belirtmek gerekir. Vatandaşın satın alma gücünü güçlendirebilir ve malların ithalatını artırabilir. Ayrıca, yabancı yatırımları artırarak fiat paradaki boşlukları da ortadan kaldırabilir. Dahası, ekonomide kayda değer bir büyüme yaşanabileceğinden El Salvador’a göç hızlanabilir. Bitcoin bir enflasyon riskinden korunma işlevi görebilir.

El-Salvador’un yasa değişikliği sonrası yüzde 4-6 aralığında bir fiyat artışı bekleyebiliriz. Yazının yazıldığı sırada BTC yaklaşık 51.586,84 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatteki işlem hacmi yaklaşık 32 milyar dolar.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *