«
Bitcoin

Bitcoin 42 bin dolara düştü ve son 24 saat içinde tüm kripto vadeli işlem piyasasında neredeyse 900 milyon dolar değerinde tasfiyelere neden oldu.

Bitcoin Çöküşü, Yaklaşık 900 Milyon Dolarlık Kripto Tasfiyelerine Yol Açıyor
Dün, BTC’nin fiyatı 43 bin doların altına düştü ve türev borsalarında 900 milyon dolardan biraz daha az kripto vadeli tasfiyesine neden oldu.

İşte son beş gün içinde kripto fiyatındaki eğilimi gösteren bir grafik:

Chart 4 Baybilen Kripto Haber

Bu çöküşün bir sonucu olarak, madeni paranın fiyatı şimdi 42.8 bin dolar civarında dalgalanıyor ve yalnızca son yirmi dört saatte yaklaşık %8.5’lik kayıplara dikkat çekiyor.

Aşağıdaki tablo vadeli işlem piyasasının bu çöküşe nasıl tepki verdiğini gösteriyor.

Chart 5 Baybilen Kripto Haber

Verilerden de görebileceğiniz gibi, son 24 saatte yaklaşık 900 milyon dolarlık sözleşme tasfiye edildi. 210 milyon doları son on iki saat içindeydi.

Bu tasfiyelerin yaklaşık 800 milyon doları uzun sözleşmelerden kaynaklandı ve sözleşmelerin en büyük bölümünü Okex ve Binance borsaları oluşturdu.

Türev piyasasının nasıl işlediğinden kimsenin haberdar olmaması durumunda, bir vadeli işlem sözleşmesi çok fazla kayba uğradığında borsa bu pozisyonu kapatmak zorunda kaldığında bir “tasfiye” meydana gelir.

Vadeli işlem piyasası kaldıraç kullanımına izin verdiğinden, bir kullanıcının maruz kaldığı herhangi bir kayıp kaldıraçla aynı miktarla çarpılır. Kripto para birimlerinin yüksek oynaklığı nedeniyle, piyasada büyük tasfiyeler olağandır.

Boşalmaya Rağmen Kaldıraç Oranı Hala Yüksek
Bir CryptoQuant gönderisinin işaret ettiği gibi, Bitcoin kaldıraç oranı, çöküşe rağmen çok fazla değişmemiş gibi görünüyor.

“Tahmini kaldıraç oranı” göstergesinin nasıl çalıştığını anlamak için önce diğer iki BTC metriğine bakılması gerekiyor.

İlk gösterge, piyasada halihazırda açık olan türev sözleşmelerinin toplam miktarının bir ölçüsü olan “açık faiz”dir.

Diğeri, bu borsalarda depolanan toplam BTC miktarını gösteren türev döviz rezervidir.

Bitcoin kaldıraç oranı, bu iki göstergenin oranını ölçer. Bu metrik yardımıyla, kullanıcıların ortalama olarak ne kadar kaldıraç kullandığını söylemek mümkün hale geliyor.

İşte metrik için bir grafik:

Baybilen Kripto Haber

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi Bitcoin kaldıraç oranı, çöküşten sonra bile pek değişmemiş gibi görünüyor.

Bu iki anlama gelebilir, ya şu anda borsalarda açık olan pozisyonlar çoğunlukla kısa pozisyonlardır ya da fiyat düşüşü birçok uzun pozisyonu öldürecek kadar keskin değildir.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *