«
Bitcoin

Bir süredir 41.000 doların altında kalan Bitcoin fiyatı yeniden 42.000 doları aştı. Peki yükselişi tetikleyen şey ne oldu? Kripto para yatırımcıları uzun süredir düşen piyasalarda ciddi kayıplar yaşadı ve artık rüzgarın tersine dönmesin bekliyor. Peki altcoinler yükselecek mi?

Bitcoin (BTC) Neden Yükseliyor?

Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 42.200 doların üzerinde bulunuyor. Yükselişin tek bir sebebi yok, farklı başlıklar halinde gerekçeleri sıralayabiliriz.

Bitcoin yükselişinin başlıca sebepleri olarak şunları sıralayabiliriz;

-Rusya tarafından müzakerelerle ilgili yapılan olumlu açıklamalar. Putin özellikle yaptırımları zayıflatabilmek için daha ılımlı açıklamalar          yapmayı tercih etti. Savaşın sonsuza kadar devam etmesi mümkün değil ve Rusya istediğini alıp ekonomisini kurtarmanın yollarını                    arayacak.

-FED artık çok daha net, yıl boyunca 6 faiz artışı daha olacağını ve tavan olarak %2,5 gibi bir faize ulaşılacağını biliyoruz. Hali hazırda bunlar    zaten fiyatlanmıştı, FED’in açıklamalarıyla birlikte piyasa rahat bir nefes aldı.

-Savaş sebebiyle ekonomiyi sert hareketlerle boğmak istemeyen FED, 25 bp faiz artışını uygun gördü. Bitcoin 50 bp ihtimaline hazırlanırken   daha düşük bir artışın gelmesi fiyata olumlu yansıdı.

Bitcoin bir süredir konsolide olduğu alandan artık çıkmaya hazırlanıyor. Fiyat volatil olmaya devam edecek ancak en azından 43.000               dolar seviyelerine yeni bir test görebiliriz.

Altcoinlar Yükselecek Mi?

Altcoinlerin kaderi Bitcoin ile birlikte hareket ediyor. Kripto para piyasalarında yeni bir boğa sezonu yaşayabilmemiz için öncelikle Bitcoin’in yeniden 50.000 doların üzerine çıkması ve yeni ATH yolculuğuna başlaması gerekiyor. Kısa vadede birçok uzman buna ihtimal vermese de Bitcoin’in her zaman beklentilere doğru hareket etmediğini de biliyoruz.

43.000 dolar testinin Cumartesi veya Pazar günü gelmesi olası, hatta bu seviyenin kırılmasıyla birlikte yeniden 45.000 dolar bölgesi de hedeflenebilir. Bu süreçte altcoin yatırımcıları bir nebze rahat nefes alacak. Fiyatın sonsuza kadar yükselmeyeceğinin bilincinde olarak daha önceden tespit edilen hedeflerde kar satışları yapmak avantajlı olabilir. Bitcoin son birkaç haftada yaşadığı düşüşlerle altlarda ciddi alım fırsatları verdi. Daha şimdiden %20’nin üzerinde prim yapan altcoinler bulunuyor.

Bir Cevap Yaz

Emirhan Yamaç Hakkında

avatar

Emirhan Yamaç

Kripto paralarla ilgili içerik okumayı ve paylaşmayı seven birisi

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *