«
Gamefi

Her kamu blok zincirinin, Ethereum’un cızırdayan merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki hakimiyetine meydan okumaya çalıştığı uzun zaman önce değildi. Ethereum tabanlı video oyunu “Axie Infinity” anında başarıya ulaştıktan sonra, blok zincirler 100 milyar dolarlık oyun endüstrisinde çiçek açtı.

Blok zinciri yarışmasının son bölümünde – tıpkı DeFi – Binance Akıllı Zincirinde olduğu gibi, işlem hacmine göre dünyanın en büyük merkezi kripto borsası Binance tarafından desteklenen halka açık blok zinciri, günlük işlemlerde yine Ethereum blok zincirini geride bıraktı.

BSC, bir DeFi çılgınlığının ortasında BSC’de merkezi olmayan bir borsa olan PancakeSwap’ın başarısı nedeniyle daha önce Ethereum’u işlem sayısına çevirdi. Ancak bu sefer Binance’in başarısı, BSC’de nispeten az bilinen “CryptoBlades” adlı oyun sayesinde geldi.

İlgili: Stoner Cats Chaos ve NFT’lerin Yaygınlaştırılması

DeFi veri izleme firması DappRadar’dan gelen veriler, son 30 gün içinde 621.000’den fazla kullanıcının “CryptoBlades” kullandığını gösterirken, “Axie Infinity” için bu sayı 271.000’in biraz üzerinde.

31 Temmuz’da Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao tweet attı: “#BinanceSmartChain dün 10 milyondan fazla işlem gerçekleştirdi. #Ethereum 1,2 milyon işlem gerçekleştirdi.”

İkinci bir tweet’te “#DeFi ve #GameFi büyüyor” yazdı. Ve BSC’nin günde 20 milyon işlem yapmaya hazır olup olmadığı sorusuna Zhao şunları yazdı: “Uzman değil. Ama sanırım yakında öğreneceğiz.”

Tweet dizisi, BSC’nin Ethereum’a meydan okuma tutkusunu nadiren kabul eden biri olarak, Zhao’nun kripto oyunlarının BSC’deki büyümesiyle ilgili heyecanını yansıttı.

İlgili: Ethereum, 2 Günde Yeni Para İhracının %36’sını Yaktı

Peki “GameFi” nedir ve blok zincirler neden sektöre akın ediyor?

Oyun ve DeFi’yi tek kelimede birleştiren “GameFi”, kullanıcıların oyun oynayarak kazanç elde edebilecekleri finansal mekanizmaların oyunlaştırılmasıdır. Bu sektör için bir diğer popüler terim ise “oynayarak kazan” modelidir.

Yüzeyde, anahtar kelime “oyun”dur, ancak özünde “finans” blok zincirler için en önemli şeydir.

Hem Binance ve BSC için yardımcı program tokeni olan BNB hem de Binance tarafından desteklenen ABD dolarına sabitlenmiş bir stabilcoin olan BUSD, BSC’deki kripto oyunlarında önemli bir rol oynamaktadır.

Örneğin, oyuncuların “CryptoBlades” yerel SKILL jetonunu satın almak için önce BNB satın almaları ve BSC’de merkezi olmayan bir borsa olan ApeSwap’ta BNB’lerini SKILL ile değiştirmeleri gerekir. Bu, ApeSwap’ta BNB talebi ve likidite için büyük bir artış.

Oyun karakterleri ve silah ticareti gibi “CryptoBlades” üzerinde yapılan herhangi bir işlem, oyuncuların BNB ile belirli bir miktar gaz ücreti ödemesini gerektirecektir.

Binance Smart Chain ekosistem koordinatörü Samsul Karim, CoinDesk ile yaptığı röportajda, BNB’nin BSC’deki birçok kripto oyununda kullanıldığını söyledi, ancak oyun geliştiricilerin kullanıcıların farklı varlıklar arasında seçim yapabilmeleri gerektiğini anlamaları gerektiğini de vurguladı. BNB veya BUSD’dir.

Karim, BSC’ye finansal değer eklemek yerine, kripto oyunlarının BSC’ye “kültür değeri” getirdiğini söyledi.

“Bir sanat eserine nasıl değer vereceğinize benzer şekilde, örneğin o sanat eseri gibi, topluma veya herhangi bir ekonomiye katkıda bulunduğu ekonomik çıktı nedir?” dedi Kerim. “DeFi kredi verme protokolü veya banka veya bunun gibi bir şeyle aynı şekilde karşılaştırılamaz. kültürel değer üretiyor.”

Ethereum için bir katman 2 ürün protokolü olan Polygon’dan bir yönetici de oyunun Polygon’a getirdiği ekonomik değeri en aza indirdi. Hindistan merkezli ürün, kısa süre önce blockchain oyunlarına ve değiştirilemez tokenlere (NFT’ler) odaklanmak için Polygon Studios adlı bir birim başlattı.

Polygon Studios’taki oyun ve NFT’lerin başkanı Shreyansh Singh, Polygon’un yönetim belirteci olan MATIC belirtecinin NFT’de ve Polygon tarafından desteklenen oyun oynamanın kasıtlı olmadığını söyledi; bunun yerine, Ethereum tabanlı oyunlardaki oyuncular daha hızlı, daha az maliyetli alternatifler aradıkça doğal olarak gelir.

Blockchain tabanlı oyun endüstrisinin devasa potansiyelini gören sadece Binance ve Polygon değil. Diğer kripto şirketleri ve blockchainler de bu yönde büyük adımlar atıyor.

Kripto borsası FTX kısa süre önce merkezi olmayan oyun başlangıcı Yield Guild Games (YGG) ile bir sponsorluk anlaşması da dahil olmak üzere NFT oyunla ilgili birkaç yatırımı duyurdu.

Mükemmel bir eşleşme
Ancak kriptodaki çoğu insan için oyun ve kripto kombinasyonu mükemmel bir evlilik gibi görünüyor.

Niceliksel ticaret şirketi Efficient Frontier’de yönetici olan Andrew Tu, CoinDesk’e “Kripto, kitlesel bir pazar kullanım durumu arıyor” dedi. “Oyun, insanların uzun zamandır heyecan duyduğu bir sektör. Bu, büyük bir kripto veya blok zinciri anlayışı olmayan ortalama Joe’nun katılabileceği ilk kripto alanı.”

Gerçekten de, Ethereum’daki popüler kripto oyun platformu olan “Axie Infinity”, Token Termin’den alınan verilere göre, Ethereum dahil tüm DeFi protokolleri ve blok zincirleri arasında onu en iyi gelir üreticisi haline getirerek son 30 günde 220 milyon dolardan fazla gelir elde etti.

Dijital varlık veri analiz firması The Tie’nin araştırma analisti Justin Barlow, “‘Axie Infinity’ ayrıca, alana yeni girenlerin önünü açan blok zincir tabanlı oyunlar için çalışan bir kullanım durumunu da gösteriyor.” Dedi. “‘Axie’nin’ başarısıyla, Activision Blizzard veya EA (Elektronik Sanatlar) gibi büyük oyun gruplarının önümüzdeki yıllarda alana girerek blok zinciri oyunlarını kitlelere ulaştırdığını görmemiz muhtemeldir.”

Ne kadar hızlı büyüdüğü göz önüne alındığında, sıcak GameFi endüstrisi için de riskler var.

Denis Vinokourov, “Yield Guild Games (YGG) jeton satışının 30 saniyede 12,5 milyon dolar netleşmesiyle, piyasa katılımcılarının bir sıcak oyuncaktan diğerine geçmekte tereddüt etmeyeceklerini gösteriyor, yılın başlarında çiftçilik çılgınlığına neden olmaktan farklı değil.” , Synergia Capital’in araştırma başkanı CoinDesk’e verdiği demeçte, pazarın herhangi bir sonuca varmak için hala çok “doğa” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *