«
Bic-Cardano

BIC’nin Haberi Cardano’nun Potansiyeli Göstermeye Başladı

BeInCrypto video haber programının bu bölümünde sunucu Jessica Walker, Cardano’daki son dalgalanmaya bir göz atacak. Cardano’nun fiyatı, arkasındaki ekibin akıllı sözleşme lansmanı için bir tarih belirlemesinin ardından Ağustos ayının başından bu yana %60 arttı. Bu kadar ciddi bir sıçramadan sonra bir düzeltme olacak mı, yoksa bu sadece önümüzdeki yıllarda daha büyük bir rallinin başlangıcı mı?

Cardano’nun temelleri
Biraz arka planla başlayalım. Cardano, Ethereum’un kurucu ortağı olan Charles Hoskinson tarafından 2015 yılında piyasaya sürülen popüler bir kripto para birimidir. Ekip, kripto devleri Bitcoin ve Ethereum’un karşılaştığı bazı ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlayan sıfırdan yeni bir blok zinciri tasarladı.

Cardano’nun yaklaşımı piyasadaki birçok dijital para biriminden farklıdır – kapsamlı araştırmaya öncelik verir. Ekibi, uygulamadan önce her şeyi akran gözden geçirir ve stres testi yapar. Bu, nihai ürünün muhtemelen daha sağlam olacağı ve daha sorunsuz çalışacağı anlamına gelir. Ancak, aynı zamanda akıllı sözleşme işlevselliğini tanıtmanın bu yıla kadar sürdüğü anlamına da geliyor.

Şu anda son testlerini yürütüyor ve ekip, 12 Eylül’de akıllı sözleşme yükseltmesini (Alonzo olarak adlandırılır) başlatacağını söylüyor. Sabit bir tarihe bağlı kalmak, Cardano’nun fiyatına önemli bir artış sağladı.

Akıllı sözleşmeler
Akıllı sözleşmeler, blok zincirinde yer alan ve merkezi olmayan uygulamaları (aka dApp’ler) çalıştırmasını sağlayan küçük kod parçalarıdır. Bilgileri kaydeden statik bir blok zinciri veritabanını programlanabilir bir şeye dönüştürebilirler.

DApps izleme sitesi State of the DApps’e göre, ilk hamle yapan Ethereum’un ağında çalışan neredeyse 3.000 dApps var. Bununla birlikte, Ethereum (2022’ye kadar olmayacak) tamamen ETH 2.0’a yükseltilene kadar ağ tıkanıklığı ve yüksek ücretlerle mücadele ediyor.

Cardano, araştırma odaklı yaklaşımının akıllı sözleşmelerinin rakiplerinden daha güvenli olacağı anlamına geldiğini savunuyor. Kodlama diliyle ilgili özel olan şey, geliştirici olmayanların bunu anlayabilmesi, yani paydaşların neyi kabul ettiklerini açıkça anlayabilmeleridir.

Fiyat sıçraması
CoinGecko verilerine göre son zamanlarda Cardano, Mayıs kripto fiyat zirvesinden bu yana ilk kez 2 doları kırdı. Hafta sonu 2.25$’a ulaşarak 16 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.46$’a yaklaştı.

Uzun zamandır beklenen akıllı sözleşme lansmanı, Cardano’nun son teslim tarihine bağlı kalmasını sağlamak için şimdi yakından takip edecek olan yatırımcılara güvence verecek. Bazıları, Cardano’nun yavaş ve istikrarlı yaklaşımının uzun vadede en iyisi olduğundan emin. Ancak kripto topluluğunun diğer üyeleri sabırsız ve bu çok önemli kodlama parçasını geliştirmek için harcanan zaman karşısında hüsrana uğradılar.

Gerçekten de Cardano’nun ilerlemesi o kadar sıcak bir konu haline geldi ki Polymarket adlı bir kripto bahis sitesi, akıllı sözleşmeleri Ekim ayının başlangıcından önce yayınlayıp yayınlayamayacağı konusunda bir pazar açtı. Temmuz ayında, oranlar karşı %71 ila %29 idi. Şimdi, Cardano’nun son teslim tarihini karşılaması lehinde %82 ila %18 arasında.

en iyi köpek
Cardano’nun yapacak çok şeyi var. İşte bilmeye değer öne çıkan özelliklerden bazıları. Cardano, özellikle gelişmekte olan ülkelerde çok sayıda gerçek dünya ortaklığı kurdu. Örneğin, bu yılın başlarında, 5 milyon öğrencinin akademik ilerlemesini blok zincirine kaydetmek için Etiyopya Eğitim Bakanlığı ile bir ortaklık duyurdu. Proje, bu öğrencilere yurtdışında eğitim görmelerine veya istihdam beklentilerini artırmalarına yardımcı olabilecek, kurcalanmaya karşı korumalı akademik kayıtlar sağlayacaktır.

Cardano çevre dostu bir kripto para birimidir. ETH 2.0 çıkana kadar Cardano, Ethereum’u çalışır durumda tutmak için gereken enerjinin bir kısmını gerektirir. Cardano ayrıca saniyede yaklaşık 1 milyon işlem gerçekleştirebilecek (Ethereum şu anda yaklaşık 15 TPS işliyor).

Cardano, diğer blok zincirlerle konuşmak için tasarlanmıştır. Birlikte çalışabilirlik olarak bilinen fikir, Cardano’nun ağının blok zinciri ağlarında verimli bir şekilde çalışabilmesidir. Bu, eski kripto para birimlerinin mücadele ettiği bir şeydir. Öte yandan Cardano, Ethereum’un ilk hamle avantajını kaçırdı ve bunun ne kadar bir etkisi olacağını tahmin etmek zor.

Bitcoin (ilk kripto para birimi), yavaş işlem hızına ve devasa karbon ayak izine rağmen fiyat ve piyasa değeri açısından birinci sıradaki konumunu korumaya devam ediyor.

Özet
Ethereum şu anda pek çok kişiye daha az çekici görünebilir, ancak geliştiriciler için başka bir ağa geçmek kolay değil. Alımın ne olduğunu görmek için Cardano akıllı sözleşmelerini başlatana kadar beklememiz gerekecek.

Zamanla Cardano, Ethereum’u en üst noktadan düşürebilir. Daha olası bir senaryo, her iki kripto para biriminin de büyümeye devam etmesi ve her ikisinin de geliştikçe gelecekteki kripto ortamının bir parçası olacağıdır. Kesin olan şu ki, akıllı sözleşmeler olmasaydı Cardano başlangıç ​​çizgisine bile ulaşamayacaktı.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *